December / Aralık 2016
Creative Hubs in Turkey Apply Now
Türkiye'deki Yaratıcı Platformlar: Hemen basvurun

Bios and the consortium partners of the European Creative Hubs Network are pleased to announce the second forum of the Network. The forum aspires to contribute to the Network's future and is taking place at Romantso Creative Hub and Cultural Centre from 26 to 28 January 2017, in Athens, Greece. The British Council Turkey is currently running an open call for participation for all interested hub leaders, managers or representatives. Deadline for applications is 26 December 2016.
 
Bios ve Avrupa Yaratıcı Platformlar Ağı (ECHN) partnerleri Network'ün ikinci forumunu duyurmaktan mutluluk duyar. Yaratıcı Platformlar Ağı'nın geleceğine katkıda bulunmayı amaçlayan forum, 26 - 28 Ocak 2017 tarihleri arasında Atina'daki Romantso Yaratıcı Platform ve Kültür Merkezi'nde gerçeklestirilecek. British Council Türkiye konuyla ilgilenen tüm yaratıcı platform yöneticilerini ve temsilcilerini bu etkinliğe katılmaya davet ediyor. Avrupa Yaratıcı Platformlar Forumu'na katılım için son basvuru tarihi 26 Aralık 2016.

Cultural Protection Fund: Funded projects of the first round are announced
Kültürel Koruma Fonu: İlk turun fonlanan projeleri açıklandı

In partnership with the UK Department for Culture Media and Sport, the British Council has launched the £30 million fund to help to create sustainable opportunities for economic and social development through building capacity to foster, safeguard and promote cultural heritage affected by conflict in the Middle East and North Africa. Carved in Stone project by The Department of Archaeology, Classics, and Egyptology at the University of Liverpool aims to tackle the threat to rock-cut reliefs in Turkey is awarded funding. Carved in Stone will be collaborating with FETAV, Mediterranean Civilisations Research Institute at the Akdeniz University and the department of Archeology at Hacettepe University.

British Council, Birlesik Krallık Kültür Medya ve Spor Bakanlığı isbirliğiyle, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki çatısmalardan etkilenen bölgelerde kültürel mirasın gelistirilmesi, korunması ve tesviki için kapasite gelistirerek sosyal ve ekonomik kalkınma imkânı yaratmayı hedefleyen  £30 milyonluk Kültürel Koruma Fonu'nu sunmustu. Liverpool Universitesi, Arkeoloji, Klasik Çağ ve Eski Mısır Bilimi bölümünün, Türkiye'deki kaya kabartmalarına yönelik tehditlere karsı baslattıgı Carved in Stone projesi fondan faydalanmaya hak kazandı. Carved in Stone, FETAV, Akdeniz Universitesi Akdeniz Uygarlıkları Arastırma Enstitüsü ve Hacettepe Universitesi Arkeoloji bölümü ile isbirliği yapacak.Beyond A BPM
Ritimden Daha Fazlası

The Boiler Room and the British Council are exploring London's creative climate from the perspective of an emerging collective of musicians, producers and designers who are blurring the lines between art, music and fashion in a new film . Gaika, James Massiah, Visionist, Sports Militia and Liam Hodges discuss how the experience of living and working in London has shaped their work.

Boiler Room ve British Council yeni bir filmde Londra'nın yaratıcı atmosferini sanat, müzik ve moda arasındaki sınırları bulanıklastıran bir müzisyen, yapımcı ve tasarımcı topluluğunun bakıs açısından kesfediyor. GAIKA, James Massiah, Visionist, Sports Militia ve Liam Hodges, Londra'da yasama ve çalısma deneyiminin eserlerini nasıl sekillendirdiğini anlatıyor.

News / Haberler
  Heather Philipson wins the Jarman Award 2016

Explore this year's Jarman Award winner Heather Philipson who works across video, sculpture, drawing, music, text and live events. The British artist's major installation " Un/fit for feeling" was showcased at the 14th Istanbul Biennale. Through collisions of image, noise, objects, language and bodies, Phillipson's videos and sculptural installations behave as places, musical scores, poems and nervous systems. You can read UK art critic Adrian Searle's commentary on Guardian and watch the excerpt from her award winning work " 100% Other Fibres."
  Heather Phillipson 2016 Jarman Ödülü'nü kazandı

Bu yıl Jarman Ödülü'ne layık görülen Heather Phillipson'ın video ve heykel enstalasyonları görüntü, ses, obje, dil ve vücutların çarpısmasıyla mekân, müzik eseri, siir ve sinir sistemi gibi hareket ediyor. Britanyalı sanatçının ünlü enstalasyonu "Un/fit for Feeling" 14. İstanbul Bienali'nde sergilenmisti.The Guardian'ın bas sanat elestirmeni Adrian Searle'ün Phillipson üzerine kaleme aldığı izlenimleri ve sanatçının ödül kazanan "100% Other Fibers" adlı eserinden bir bölüm ile Heather Philipson'ı daha yakından tanıyabilirsiniz.
  Turner Prize 2016 goes to Helen Marten
The prestigious prize is awarded to a British artist, under the age of 50, considered to have put on the best exhibition of the past year. This year's winner is Helen Marten, the 31-year-old painter and sculptor brings together a range of handmade and recognisable objects from everyday life in her installations. A collection of her work on display at Tate Britain in London as part of the Turner Prize exhibition include works made from cotton buds, marbles, snooker chalk and bicycle chains.
  2016 Turner Ödülü Helen Marten'in oldu
Bu prestijli ödül her yıl, önceki yılın en iyi sergisini düzenleyen 50 yasından genç bir Britanyalı sanatçıya veriliyor. Bu yılın kazananı 31 yasındaki ressam ve heykeltıras Helen Marten, enstalasyonlarında günlük hayattan bir dizi el yapımı ve tanıdık objeyi bir araya getiriyor. Sanatçının, Turner Ödülü sergisi kapsamında Londra bulunan Tate Britain 'da sergilenen eserleri arasında kulak çubuğu, bilye, bilardo tebesiri ve bisiklet zincirleri kullanılarak yaratılmıs eserler yer alıyor.
  A Winter's Tale

Adapted by Frank Cottrell Boyce from Shakespeare's ' The Winter's Tale', and starring Joseph Mawle as Leontes (Game of Thrones, Ripper Street, The Passion) the final film in the British Council's #ShakespeareLives series uses the otherworldly landscape of Crosby beach and Antony Gormley's 'Another Place' sculptures to create a fantastical modern version of the play.
 Bir Kıs Masalı

British Council #ShakespeareLives serisinin, Frank Cottrell-Boyce'un Shakespeare'in "The Winter's Tale" eserinden uyarladığı ve Game of Thrones, Ripper Street ve The Passion'dan tanıdığımız Joseph Mawle'un Leontes'i canlandırdığı son filmi, oyunun fantastik bir modern versiyonunu olusturmak için Crosby plajının doğaüstü güzellikteki manzarasından ve Antony Gormley'nin "Another Place" heykellerinden faydalanıyor.
  London Arts Tour

London Arts Tour is the latest in the series exploring the cultural scenes of UK cities as part of the UK/India 2017 programme which celebrates a major bilateral year of cultural exchange. With an international reputation for producing some of the most innovative creative talent and rich artistic work in the world, London is at the centre of the UK's cultural life. This month's tour includes a look at the new Design Museum building in west London, the 2016 Turner Prize at Tate Britain, and Rambert Dance Company among others.

  Londra Sanat Turu

Londra Sanat Turu, iki ülke arasındaki kültürel alısverisin kutlandığı Birlesik Krallık/Hindistan yılı 2017 programı kapsamında Britanya sehirlerinin kültürel yönlerini kesfeden etkinliklerin en yenisi. Dünyanın sayılı yenilikçi yaratıcı yeteneklerini ve zengin sanat eserlerini üretmesiyle uluslararası bir üne sahip olan Londra, Birlesik Krallık'ın kültürel hayatının kalbi konumunda. Bu ayki tur Londra'nın batısındaki yeni Design Museum binası, Tate Britain'daki 2016 Turner Ödülü sergisi, Rambert Dance Company gibi pek çok yeri kesfe çıkıyor.
  December Dance 16

Under the title Crossing Channels, the international dance festival of Belgium will present the best of the British contemporary dance scene. The programme will feature fourteen works from companies including Scottish Dance Theatre, Robbie Synge, Igor & Moreno and Aakash Odedra - all of whom have previously shown their work as part of the Edinburgh Showcase, which celebrates its twentieth anniversary next year. They will be joined in the programme by Akram Khan and Wayne McGregor as well as others.

  December Dance 16

Belçika'nın uluslararası dans festivali, "Kanalları Asmak" baslığı altında Britanya çağdas dansının en iyi örneklerini sergileyecek. Program, aralarında, önümüzdeki yıl yirminci yıl dönümünü kutlayacak olan Edinburgh Showcase'te daha önce çalısmalarını sergilemis olan İskoçya Dans Tiyatrosu, Robbie Synge, Igor and Moreno ve Aakash Odedra gibi dansçı ve dans topluluklarının 14 eserinin de bulunduğu performanslara yer verecek. Programda bu sanatçılara eslik edecek isimler arasında Akram Khan ve Wayne McGregor da bulunuyor.
  Cross(-)abilities in design: Call for papers
Design and Design History Society (4T) presents the 12th International Design and Design History Symposium on 11 - 12 May 2017 in Izmir. This year's symposium will question the boundaries of design and the possibilities to cross-over those boundaries with a concentration on the global and local contexts as well as glocal creation, on crossing disciplines and subjectivities. Those who are interested in contributing papers to the symposium are invited to submit a title and an extended abstract of 500 - 600 words by 31 January 2017.
  Cross(-)abilities in design: Makale çağrısı
12. Uluslararası Tasarım ve Tasarım Tarihi Sempozyumu, Tasarım ve Tasarım Tarihi Topluluğu (4T) tarafından 11 - 12 Mayıs 2017 tarihleri arasında İzmir'de düzenlenecek. Sempozyum, tasarımın sınırlarını ve bu sınırları asma imkanlarını, küresel ve yerel bağlamlar, global yaratım ve disiplinlerle öznellikleri asma vurgusuyla ele alacak. Sempozyuma makale sunmak isteyenlerin, 500 - 600 kelimelik genisletilmis özet ve öz geçmislerini 31 Ocak 2017 tarihine kadar göndermeleri gerekiyor.
+90 212 3555657
You have received this newsletter because you registered on our website or previously showed interest in British Council news. If you wish to opt out of future newsletters please unsubscribe here.
The British Council is committed to a policy of equal opportunity and welcomes people from all sections of the community.
British Council çalısmalarını fırsat esitliği ilkesine bağlı olarak insanlar arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin sürdürmektedir.

** Sistemimizden kaynaklanan bir sorun nedeniyle küçük "Ş" harflerini s olarak yayınlamak zorunda kaldık. Yasanan sorundan dolayı üzgünüz.
© 2015 British Council
The United Kingdom's international organisation for cultural relations and educational opportunities. A registered charity: 209131 (England and Wales) SC037733 (Scotland).
Follow British Council Turkey
Flickr logo