December 2017 | Aralık 2017
Shakespeare Conference e-Book

“Passions in the Craft of Will: Shakespeare Lives” was a one-day conference held jointly by the British Council and the Yaşar University Department of English Language and Literature in October 2016 as part of the worldwide commemoration of the 400th Anniversary of Shakespeare’s death. The papers presented during the conference, each examining the Bard's literature from a different perspective, have been compiled into an e-book edited by Yaşar University Department of English Language and Literature. Click to download the e-book.
Shakespeare Konferansı e-Kitap
 
“Passions in the Craft of Will: Shakespeare Lives”, Shakespeare'in ölümünün 400. yıldönümünde dünya çapında yapılan anma etkinlikleri kapsamında British Council ve Yaşar Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünün Ekim 2016'da birlikte düzenlediği tam günlük bir konferans. Konferans boyunca sunulan, her biri Shakespeare'in edebiyatını farklı yönden ele alan makaleler Yaşar Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünün hazırladığı bir e-kitapta toplandı. e-Kitabı indirmek için tıklayın .
Last 10 Days to see Across the Line & Mini Quiz

10 days left until the closing of the AltCity exhibition. AltCity Istanbul is a digital arts residency, bringing artists from Turkey into creative collaboration to explore uses of creative technology to learn new methodologies and produce artwork that engage and speak to the fabric and communities of the city. Participate in our mini quiz ; answer all the questions about AltCity Istanbul correctly and you can be one of the 3 winners’ to watch Blue Man Group’s performance at Zorlu PSM with a friend on 18 February. 
Çizginin Ötesi'ni ziyaret etmek ve Mini Yarışmaya Katılmak için Son 10 Gün

Across the Line sergisinin bitmesine 15 gün kaldı. AltCity İstanbul, şehrin atmosferine ve şehirde yaşayan farklı topluluklara hitap eden ve bunlarla etkileşim kuran sanat eserleri üretmek ve yeni yöntemler öğrenmek amacıyla yaratıcı teknolojilerin kullanımını keşfetmek isteyen Türkiyeli sanatçıları, yaratıcı bir işbirliği ortamında bir araya getiren bir dijital sanat programıdır. Mini yarışmamıza katılıp AltCity İstanbul ile ilgili tüm soruları doğru cevaplarsanız bir arkadaşınızla birlikte 18 Şubat'ta Zorlu PSM'de Blue Man Group performansını izlemeye hak kazanan üç kişiden biri olabilirsiniz. 
News / Haberler
Digital Exhibition: You Look Familiar is coming / Dijital Sergi "Tanışıyor Muyuz?" geliyor

The countdown has started for the launch of the second edition of the online exhibition, You Look Familiar curated by Ulya Soley. Before its launch, visit last year’s exhibition ‘ I Dreamed a Dream the Other Night ’ curated by Elif Kamışlı. The exhibition titled after the 16th century Scottish lament "Lowlands Away" focuses on two strong traditions in British Art, landscape and sculpture and has been awarded the Golden Spider in “Best Cultural Website,” “Best Microsite,” “Best Mobile Website” categories and the biggest prize of all, “Best Website of the Year.” Visit before it ends!

Dijital sergiler serimizin ikincisi, Ulya Soley'in küratörlüğünü yaptığı "Tanışıyor Muyuz?" için geri sayım başladı. Lansmandan önce, geçen yıl Elif Kamışlı'nın küratörlüğünü yaptığı " Geçen Gece Bir Rüya Gördüm " sergisine göz atabilirsiniz. İsmini 16. yüzyıla ait bir İskoç ağıtı olan "Lowlands Away"den alan sergi, Birleşik Krallık sanatının iki güçlü geleneği olan manzara ve heykele odaklanıyor, Sergi, Altın Örümcek Web Ödülleri’nde "En İyi Kültürel Web Sitesi", "En İyi Mikrosite, "En İyi Mobil Web Sitesi" ödüllerinin yanı sıra “Yılın En İyi Web Sitesi" ödülüne de layık görüldü. Sergimizi sona ermeden ziyaret etmeyi unutmayın.
The UK City of Culture 2017 Hull / Birleşik Krallık 2017 Kültür Kenti Hull

The UK City of Culture offers a chance to celebrate a city’s unique qualities and open its cultural life to the rest of the world. Hull in North East England has taken the title for 2017, and the city's distinctive cultural identity has shone through in a year-long programme of events, festivals and activities that have spilled out beyond the walls of its galleries and theatres to take over the entire city and bring together its vibrant community. Join the British Council to explore some of the highlights of Hull 2017.

Birleşik Krallık Kültür Kenti, şehirlere eşsiz niteliklerini ve kültürel hayatlarını dünyaya tanıtmak için bir fırsat sunuyor. 2017 yılında "Kültür Kenti" unvanı İngiltere'nin Kuzeydoğusunda yer alan Hull şehrine verildi. Şehrin kendine özgü kültürel kimliği, galerilerin ve tiyatro salonlarının dışına taşan etkinlik, festival ve faaliyetlerden oluşan bir yıllık programda tüm göz alıcılığıyla öne çıkararak şehri etkisi altına aldı ve izleyicileri bir araya getirdi. Hull 2017'de öne çıkan etkinlikleri keşfetmek özel hazırlanmış websitesini ziyaret edebilirsiniz.
Turner Prize 2017: Lubaina Himid’s win makes history / Turner Prize 2017 : Lubaina Himid adını tarihe yazdırdı

Lubaina Himid has become the oldest winner of the Turner Prize , and the first black woman to pick up the art award. The 63-year-old Zanzibar-born, Preston-based artist won the £25,000 prize for work addressing racial politics and the legacy of slavery. The judges praised her "uncompromising tackling of issues including colonial history and how racism persists today."

Lubaina Himid, Turner Prize ödülünü alan ilk siyahi kadın ve en yaşlı sanatçı olarak tarihe geçti. 63 Yaşındaki Zanzibar doğumlu Himid, Preston'da yaşıyor. Sanatçının ırk politikalarını ve kölelik mirasını ele aldığı eseri 25,000 Sterlin değerindeki ödüle layık görüldü. Himid "sömürge tarihi ve ırkçılığın günümüzdeki izleri gibi konularla mücadeleden vazgeçmeyişi" ile jürinin övgüsünü topladı.
Open Call: Sheffield Doc/Fest 2018 Film and Alternate Realities programme / Açık Çağrı: Sheffield Uluslararası Belgesel Film Festivali 2018 Film ve Alternatif Gerçeklikler Programı

Submissions are now being accepted for the Sheffield Doc/Fest 2018 Film and Alternate Realities programmes which aim to discover the best new works in documentary and non-fiction storytelling globally. For deadlines, terms and conditions for submissions and other details, please visit their website.

Dünya çapında belgesel ve kurgu dışı hikaye anlatıcılığındaki en iyi ve en yeni eserleri keşfetmeyi hedefleyen Sheffield Uluslararası Belgesel Film Festivali 2018 Film ve Alternatif Gerçeklikler Programına başvurular başladı. Son katılım tarihleri, başvuru koşul ve şartları ile diğer detaylar için festivalin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
How will Brexit affect the UK arts? / Brexit, Birleşik Krallık sanatını nasıl etkileyecek?

Manick Govinda of UK arts producing organisation Artsadmin is an advocate for the UK’s vote to leave the European Union. His colleague Judith Knight, who founded the organisation, takes the opposite view. In this British Council Voices article, the two arts professionals debate the two sides of the issue.

Birleşik Krallık'ta bulunan sanat organizasyonu Artsadmin'den Manick Govinda, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden çıkmasını savunuyor. Govinda'nın meslektaşı ve aynı zamanda organizasyonun kurucusu Judith Knight ise onunla aynı fikirde değil. Bu iki sanat profesyoneli, British Council Voices makalesinde Brexit'i her iki yönden de ele alan bir diyaloga imza attılar.
iDance: supporting innovative inclusive practice in dance education /  iDance: Dans eğitiminde yenilikçi uygulamalara destek

iDance is a collaborative partnership co-funded by Erasmus+ which aims to support innovative practices in inclusive dance education, through a series of freely available lesson plans, video exercises and academic research. Project partners include Onassis Cultural Centre-Athens (Greece), Holland Dance Festival (Netherlands), Skånes Dansteater (Sweden) and Stopgap Dance Company (UK). You can read reflections on the project’s progress here.

iDance, ücretsiz ders planları, video egzersizleri ve akademik araştırma ile kapsayıcı dans eğitiminde yenilikçi uygulamaları desteklemeyi hedefleyen Erasmus+ ortaklığında finanse edilen bir işbirliği projesi. Proje ortakları arasında Onassis Cultural Centre-Athens (Yunanistan), Holland Dance Festival (Hollanda), Skånes Dansteater (İsveç) ve Stopgap Dance Company (Birleşik Krallık) bulunmaktadır. Projenin gelişimine yönelik yorumları buradan okuyabilirsiniz.
© 2017 British Council
You have received this newsletter because you registered on our website or previously showed interest in British Council news. If you wish to opt out of future newsletters please unsubscribe here.
The British Council is committed to a policy of equal opportunity and welcomes people from all sections of the community.
British Council çalısmalarını fırsat esitliği ilkesine bağlı olarak insanlar arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin sürdürmektedir.