April 2017 | Nisan 2017
Edinburgh Showcase 2017 programme is announced 

Politics, pop culture and tragedy feature in the 20th anniversary  Edinburgh Showcase, the British Council’s biennial platform of contemporary UK performance, which runs alongside the Edinburgh Festivals from 21–26 August. It’s the single biggest opportunity for UK theatre and dance companies to introduce their work to international promoters and the 2017 programme shines a fascinating spotlight on the priorities and preoccupations of UK artists today.
Hub Managers Apply Now!

British Council is pleased to announce the second round of the P2P scheme is now open for applications! This scheme will fund approximately 35 hubs from across Europe to travel to and stay with a hub of their choice for a minimum of five days between May and September 2017. Atılım Şahin from ATÖLYE Istanbul, went to Barcelona on the January edition of the programme and met the team behind Makers of Barcelona (MOB). Read more about Atilim's exchange  here. The deadline for  applications is 23 April.
Edinburgh Showcase 2017 programı açıklandı

British Council'ın Edinburgh Festivalleri kapsamında, iki yılda bir düzenlediği ve Birleşik Krallık çağdaş performans sanatı için bir platform işlevi gören  Edinburgh Showcase 20. yıldönümünde siyaset, pop kültürü ve trajedi teması ile, 21 – 26 Ağustos tarihleri arasında sahnede olacak. Birleşik Krallık tiyatro ve dans topluluklarının, çalışmalarını uluslararası destekçiler önünde sahneleyebilmesi için en büyük fırsat olan Edinburgh Showcase, katılan sanatçıların en yeni fikirlerini sahne ışıklarının altına taşıyor.
Yaratıcı Platform Yöneticileri, Hemen Başvurun!

British Council, P2P programının ikinci turu için başvuruların başladığını bildirmekten mutluluk duyar. Program dahilinde, Avrupa genelinde yaklaşık 35 platformun Mayıs ve Eylül ayları arasında kendi seçtikleri bir başka platforma seyahat ve en az beş gün süreyle konaklama masrafları karşılanacak. ATÖLYE İstanbul'dan Atılım Şahin, programın Ocak ayındaki turunda Barselona'ya seyahat ederek Makers of Barcelona (MOB) ekibiyle bir araya geldi. Atılım'ın değişim programındaki deneyimlerini  buradan okuyabilirsiniz. Başvuru için son tarih 23 Nisan.
News / Haberler
DOT at Edinburgh International Festival DOT, Edinburgh Uluslararası Festivali'nde   

Edinburgh’s illustrious Royal Lyceum Theatre joins forces with DOT Theatre of Istanbul for a new Scottish/Turkish version of Ionesco’s Rhinoceros. This fresh take on the production is the creation of leading Scottish playwright Zinnie Harris. The show is directed by the celebrated founder of DOT Theatre, Murat Daltaban, and performed by a diverse company of actors from Scotland and Turkey. Rhinoceros will be performed ten times from 5 – 12 August 2017. You can visit Edinburgh International Festival website for the full festival schedule and more information.

Edinburgh'un ünlü Lyceum Kraliyet Tiyatrosu, İonesco’nun Gergedanlar adlı eserinin İskoçya/Türkiye uyarlaması için İstanbul'dan DOT ile bir araya geliyor. İskoçya'nın önde gelen oyun yazarlarından Zinnie Harris'in günümüze uyarladığı oyun, DOT'un kurucusu Murat Daltaban'ın yönetiminde, İskoçya ve Türkiye'den oyuncular tarafından sahnelenecek. Gergedanlar, 5 – 12 Ağustos tarihleri arasında 10 oyunla seyirci karşısına çıkacak. Festival programı ve daha detaylı bilgi için Edinburgh Uluslararası Festivali'nin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.
ITEF 2017: The City and the Dream /  İTEF 2017: Şehir ve Hayal

This year, Istanbul Tanpınar Literature Festival is gathering bibliophiles from May 6 to 11, under the theme The City and the Dream. The opening ceremony of the event will be held at 19:30 on Monday 8 May at the Dimitrie Cantemir Romanian Cultural Institute. Among this year’s participants, there is Annabel Abbs from the UK. Abbs’ work “The Joyce Girl” was published in Turkish by Hep Kitap. For more information about the programme, visit the festival website. 

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali 2017 Şehir ve Hayal temasıyla 6 – 11 Mayıs tarihlerinde edebiyat severlerle buluşuyor. Festivalin açılış töreni 8 Mayıs Pazartesi saat 19:30'da Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek. Bu yılın katılımcıları içerisinde Birleşik Krallık’tan Annabel Abbs da bulunuyor. Abbs’in Joyce’un Kızı adlı eseri Hep Kitap etiketiyle Türkçede yayımlandı. Program hakkında daha fazla bilgi almak için festival sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Mix the City: now in Delhi /  Mix the City, Delhi'de

After Istanbul, Mix the City continues to tour the world. As part of UK/India 2017, Mix The City India will be made up of four versions: the newly launched Mumbai and Delhi platforms as well as the upcoming Mixes in Kolkata and Chennai (arriving later this year). Mix the City brought on board Oliver Bayston aka Boxed In, Django Django, Anna Meredith and Kutiman as curators who worked with a number of renowned Indian musicians from diverse music styles and genres.

Mix the City, İstanbul 'dan sonra dünya turuna devam ediyor. Birleşik Krallık/Hindistan 2017 projesinin bir parçası olan Mix The City Hindistan dört versiyondan oluşacak: Lansmanı yeni yapılan Mumbai ve Delhi ile bu yılın sonunda lansmanı yapılacak Kolkata ve Chennai. Bugüne kadar farklı müzik tarzlarından ve türlerinden tanınmış birçok Hindistanlı müzisyenle çalışma imkanı bulmuş Django Django, Anna Meredith, Kutiman ve Boxed In ya da nam-ı diğer Oliver Bayston gibi sanatçıları da küratör olarak ekibine katan Mix the City'yi hemen deneyin.
Spirit of ‘47 / '47 Ruhu

Spirit of 47 is the 70th anniversary collaboration between the British Council and the Edinburgh International Festival. The programme offers a jointly curated season of talks, performances and screenings examining global citizenship and international collaboration with insights and perspectives from the UK and around the world to re-ignite the spirit of 1947. Staying true to the belief that the arts have the power to bring people together, British Council restate, refresh and reinforce the aims of the very first Festival in the context of today’s world. The full programme will be announced online in May.

Spirit of 47 , British Council ve Edinburgh Uluslararası Tiyatro Festivali'nin 70. yıla özel bir iş birliği programı.  Program, dünya vatandaşlığı ve uluslararası iş birliği temalarını irdeleyecek bir dizi konuşma, performans ve film gösteriminden oluşacak ve ortaklaşa hazırlanan bu etkinlikler 1947 ruhunu yeniden ateşlemek için Birleşik Krallık'tan ve dünyanın dört bir yanından farklı görüşlere ve bakış açılarına yer verecek. Sanatın insanları bir araya getirme gücüne olan inancını her daim koruyan British Council, ilk festivalin hedeflerini günümüz dünyası bağlamında yeniden dile getiriyor, canlandırıyor ve güçlendiriyor. Programın tamamı Mayıs ayında duyurulacak.
Artangel Everywhere: Apply now! / Artangel Everywhere: Hemen başvurun! 

Do you have a compelling and innovative idea? Artangel Everywhere is an open call for new ideas. Over the past two decades, through a number of open calls, Artangel has invited artists to share ambitious ideas to transform the cultural landscape. The resulting commissions have been ground-breaking works in performance, film, installation, and radio, each situated in an unexpected place in the UK. In 2017, they are shifting the focus from physical location to networked space to commission and produce a major project that can be experienced anywhere in the world. The deadline for applications is 30 April.

İlginç ve yenilikçi bir fikriniz mi var? Artangel Everywhere, yeni fikirleri çağırıyor. Geçtiğimiz yirmi yılda bir dizi açık çağrı yayınlayan Artangel, kültürel manzarayı dönüştürmek için sanatçıları, iddialı fikirlerini paylaşmaya davet etti. Bunun sonucunda Birleşik Krallık'ta beklenmedik yerlerde performans sanatları, sinema, enstalasyon ve radyo alanlarında çığır açan işler ortaya çıktı. 2017'nin odağında, fiziksel konumdan bağımsız olarak ağ bağlantısı sayesinde dünyanın her yerinde deneyimlenecebilecek büyük bir proje bulunuyor. Son başvuru tarihi 30 Nisan.
London Craft Week /  Londra Zanaat Haftası

From 3 - 7 May 2017, the third edition of London Craft Week takes up residence in the capital. This annual event showcases the very best international and British creativity and craftsmanship through a ‘beyond luxury’ journey-of-discovery. Our curated programme brings together over 230 events from all corners of the globe: fusing making, design, fashion, art, luxury, food, culture and shopping. From the V&A to The Shard and RADA to The House of Lords, hidden studios to Mayfair stores and bustling workshops to Michelin starred restaurants, London Craft Week is spread across the capital’s iconic buildings, influential institutions and off-the-beaten track side streets, many of which are not normally open to the public.

Londra Zanaat Haftası  3 - 7 Mayıs tarihleri arasında başkent Londra'nın dört bir yanını mesken tutuyor. Her sene düzenlenen etkinlik, hem farklı ulusların hem de Birleşik Krallık zanaatkarlarının yaratıcılığının ve ustalığının en naçizane örneklerini "lüksün ötesinde" bir keşif yolculuğuyla sergiliyor. Bu özel program, tasarım, moda, sanat, lüks, yemek, kültür ve alışverişi harmanlayan, dünyanın her köşesinden 230 etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Londra Zanaat Haftası V&A'den The Shard'a, RADA'dan Lordlar Kamarası'na, gözlerden uzak stüdyolardan Mayfair mağazalarına ve canlı atölyelerden Michelin yıldızlı restoranlara kadar başkentin bir çoğu normalde halka açık olmayan ikon haline gelmiş binalarına, itibarlı kurumlarına ve arşınlanmamış sokaklarına yayılıyor.
Rampa artist Michael Rakowitz on Trafalgar Square / Rampa Galeri sanatçılarından Michael Rakowitz, Trafalgar Meydanı'nda  

The Fourth Plinth in Trafalgar Square in London remained bare for over 150 years until 1998 when the Royal Society for the encouragement of the Art, Manufactures and Commerce commissioned three contemporary sculptures to be displayed temporarily on the plinth. The next two sculptures to adorn the Fourth Plinth in London's Trafalgar Square have been chosen. The first to be installed in 2018 will be a winged bull designed by Michael Rakowitz, which is based on an ancient Iraqi artefact, the Lamassu, destroyed by Islamic militant group ISIS. The Lamassu will be made of empty Iraqi date syrup cans, representative of a once-renowned industry decimated by the Iraq Wars. Rakowitz is represented in Turkey by Rampa Gallery, Istanbul.

Londra Trafalgar Meydanı'nda bulunan Dördüncü Kaide 1998 yılına kadar, 150 yıldan uzun bir süre boyunca boş kaldı. O yıl Royal Society for the Encouragement of the Art, Manufactures and Commerce, kaide üzerinde geçici olarak sergilenmek üzere üç adet çağdaş heykel sipariş etti. Önümüzdeki günlerde Dördüncü Kaide'nin üzerinde yükselecek iki heykel seçildi. Bunlardan ilki, Michael Rakowitz 'in, Irak'ta IŞID militanlarınca paramparça edilen Lamassu kalıntılarından esinlenerek yarattığı kanatlı boğa heykeli 2018 yılında yerleştirilecek. Heykel, Irak Savaşı'nın büyük ölçüde yok ettiği, bir zamanların dünyaca ünlü Irak hurması şurubunun satışa sunulduğu tenekeler kullanılarak yaratılacak. Rakowitz, Türkiye'de İstanbul'da bulunan Rampa Galeri tarafından temsil ediliyor.
© 2017 British Council
You have received this newsletter because you registered on our website or previously showed interest in British Council news. If you wish to opt out of future newsletters please unsubscribe here.
The British Council is committed to a policy of equal opportunity and welcomes people from all sections of the community.
British Council çalısmalarını fırsat esitliği ilkesine bağlı olarak insanlar arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin sürdürmektedir.