New Shows Opening Saturday, June 3
  Exhibition Dates June 3-25
Opening Reception: Saturday June 3, 4-6pm
June Group Show
Juror: John Varriano
Artist and instructor at the Art Students League

Lucile Blanch Award:  Karen Whitman
Honorable Mention: Richard Pantell, Alan Siegel, F.B. Goodwin
 
Artists:
  Bruce Ackerman, Jerilynn Babroff, Edward Berkise, Bobby Blitzer, Mari-Claire Charba, Marie Cole, Anna Contes, Maxine Davidowitz, Carol Davis, Penny Dell, Yale Epstein, Michael Esposito,
Staats Fasoldt, Mira Fink, Judy Glasel, José Gómez, F.B. Goodwin, F. Tor Gudmundsen, Laura Gurton, Katherine Gray, Franz Heigemeir, Jeff Helmuth, Bennett Horowitz, Hatti Iles, Laura Katz, Pat Kelly,
John Kleinhans, Robert Lipgar, Barbara Masterson, Michelle Moran, Bruce Moor, Joy Moore,
Ralph Moseley, Art Murphy, Alan McKnight, Richard Pantell, Susan Phillips, Ann Porter, Elaine Ralston, Joe Reilly, Shiho K. Rice, Karen Riedener, Leah Rubenstein, Lucette Runsdorf, Joyce Washor Saltzman, Alan Siegel, Silvana Tagliaferri, , Ken Tannenbaum, Agnes Tomaselli, Llyn Towner,
Charlotte Tusch, Karl J. Volk, Karen Whitman, Marlene Wiedenbaum,
Marcie Woodruff, Adrienne Zabriskie

Please consider bringing white wine or finger food to the opening to share.
Small Works Show

Juror: Vanessa Hoheb
Formerly Tech Liaison at
Polich Tallix Fine Art Foundry

Helen Gilkey Award: Adrienne Zabriskie
Honorable Mention: Diane Christi, Staats Fasoldt , Joyce Washor Saltzman

Gertrude Abramson, Irwin W. Berman, Barbara Braun, Mercedes Cecilia, Diane Christi, Marie Cole, Maxine Davidowitz, Carol Davis, Staats Fasoldt, Michael Fattizzi, J. Homer R. Foster, Reidunn Fraas, José Gómez, F.B. Goodwin, Arnie Goran, Hana Gordon, Martha Hill, John Kleinhans, Anthony Krauss, Gretchen Langheld, Lois Linet, Harriet Livathinos, Linda Lynton, Annie-hannah E. Mancini,
Barbara Masterson, Dan McCormack, Lowell Miller, Wilma Miller, Joy Moore, Michelle Moran, Art Murphy, Colin Nicodemo, Sandra Nystrom, Carol Pepper-Cooper, Ann Porter, Susan Phillips, Betsey Regan,
Joe Reilly, Jeanne Reynolds, Shiho K. Rice, Karen Riedener, Leah Rubenstein, Joyce Washor Saltzman, Michael Scudder, Nanette Shapiro, Alan Siegel, Clara Steinzor, Ken Tannenbaum,
Agnes Tomaselli, Karl J. Volk, Pamela Wardwell, Marcie Woodruff, Adrienne Zabriskie

Solo Show
Kate McGloughlin
Requiem for Ashokan
The Story Told In Landscape

  Yes Gallery
Ackerman Award Winner:
Catie Thompson
Oriole 9
Robert Goldfarb and Glenn deWitt
Reception: Saturday, June 3, 5-7pm
Towbin Wing
Recent Acquisitions
2009 - 2016

  info@woodstockart.org

Hours: Friday and Saturday 12-6pm
Wednesday, Thursday, and Sunday 12-5pm
Closed Monday and Tuesday