February 2018 | Şubat 2018
You Look Familiar: Haven't you visited our exhibition yet?

Follow the link to find yourself in a 'museum without walls'. ‘You Look Familiar’ uses works from the British Council Collection, to explore the power of portraiture to challenge stereotypes. It features works from some of the most celebrated and well-known names in British modern and contemporary art. The exhibition is curated by Ulya Soley. Follow British Council’s Facebook account to get more information about future wraparound activities.
Tanışıyor muyuz: Yoksa sergimizi hala ziyaret etmediniz mi?

Duvarları olmayan müzemizi buradan ziyaret edebilirsiniz. ‘Tanışıyor muyuz?’ sergisi, British Council Koleksiyonu'ndan portreler aracılığıyla, portre sanatının kalıplaşmış değer yargılarını sarsan gücünü keşfediyor. Birleşik Krallık modern ve çağdaş sanatının en öne çıkan isimlerinin eserlerine yer veren serginin küratörü Ulya Soley. Gelecek dönemlerde gerçekleşecek yan etkinlikler hakkında daha fazla bilgi için British Council'in Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.
DISCOVER: Winners of our short story competition announced

Congratulations to Nadine Aisha Jassat and Ayşegül Yazmacı, the winners of the British Council short story competition. Nadine Aisha Jassat’s story ‘Jacaranda’ was selected from 82 UK applications while Ayşegül Yazmacı’s story Yasemin was selected from 432 applications from Turkey. Their stories will be published on a new British Council digital platform, alongside specially-commissioned stories by established authors from Turkey and the UK. All the stories will be translated and available to read in both languages. Visit our website for more information.

KEŞFET: Kısa öykü yarışmasının kazananları belli oldu

British Council kısa öykü yarışmasının kazananları Nadine Aisha Jassat ve Ayşegül Yazmacı'yı tebrik ederiz. Birleşik Krallık'tan gelen 82 başvuru arasından Nadine Aisha Jassat'ın ‘Jacaranda’ isimli öyküsü ve Türkiye'den gelen 432 başvuru arasından Ayşegül Yazmacı'nın ‘Yasemin’ isimli öyküsü ödüle layık görüldü. Kazanan öyküler, Türkiye ve Birleşik Krallık'tan tanınmış yazarların bu projeye özel olarak yazdıkları öykülerle birlikte British Council'in yeni oluşturulacak çevrimiçi platformunda yayımlanacak. Tüm hikayelere her iki dilde de erişilebilecek. Daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edin.
News / Haberler
Burhan Sönmez and Orhan Pamuk shortlisted for the EBRD Literature Prize / Burhan Sönmez ve Orhan Pamuk, EBRD Edebiyat Ödülü'ne aday gösterildi

The inaugural shortlist for the first EBRD Literature Prize has been announced. The prize was launched in 2017 by the European Bank for Reconstruction and Development in partnership with the British Council and the London Book Fair. The shortlist consists of six titles, including two from Turkey: Burhan Sönmez’s ‘Istanbul-Istanbul’ and ‘Red-Haired Woman’ by Nobel Prize recipient Orhan Pamuk. The result will be announced in the spring of 2018. Visit our website for more information.

İlk kez bu yıl verilecek EBRD Edebiyat Ödülü'nün ilk kısa listesi açıklandı. Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD), British Council ve Londra Kitap Fuarı işbirliğiyle, EBRD Edebiyat Ödülü'nü 2017 yılında duyurdu. Altı ismin bulunduğu listede Türkiye'den iki yazar yer alıyor: ‘İstanbul İstanbul’ ile Burhan Sönmez ve ‘Kırmızı Saçlı Kadın’ ile Nobel ödüllü Orhan Pamuk. Kazanan isim 2018‘in bahar aylarında duyurulacak. Daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edin.
International Fashion Showcase 2019 / International Fashion Showcase 2019

The International Fashion Showcase (IFS) is a festival of emerging designers organised by the British Council and the British Fashion Council during London Fashion Week. It aims to highlight the cultural importance of fashion and to allow emerging designers from all over the world to share the prestigious London Fashion Week platform. To date it has showcased more than 600 designers from 70 countries. The next edition of IFS will fall in February 2019, and will for the first time offer creative and business development to participating designers.

British Council ve British Fashion Council'ın, Londra Moda Haftası'nda düzenlediği International Fashion Showcase (IFS), yeni tanınmaya başlayan tasarımcıların katıldığı bir festivaldir. Festival, modanın kültürel önemini vurgulamayı ve dünyanın dört bir yanından kariyerlerinin başındaki tasarımcıları prestijli Londra Moda Haftası'nda bir araya getirmeyi amaçlıyor. Etkinlikte bugüne kadar 70 ülkeden 600 tasarımcının tasarımları vitrine taşındı. Bir sonraki IFS Şubat 2019'da düzenlenecek ve katılımcı tasarımcılara ilk defa yaratıcı iş geliştirme önerileri sunacak.
Scottish Ballet's 'The Rite of Spring' / Scottish Ballet'ten 'The Rite of Spring'

Scottish Ballet presents ‘The Rite of Spring’, 100 years after the original production revolutionised the world of dance and music. The challenging work examines themes of violence, obedience and domination by using the whole orchestra and Stravinsky's most famous score to full effect. You can watch Christopher Hampson’s exhilarating choreography here until 17 March.

Scottish Ballet, 100 yıl önce ilk defa sergilendiğinde dans ve müzik dünyasında bir devrim yaratan ‘The Rite of Spring’ balesini sahnelemeye hazırlanıyor. Sınırları zorlayan eser, tüm orkestranın kullanıldığı Stravinsky'nin en ünlü bestesi eşliğinde şiddet, boyun eğme ve baskı temalarını konu alıyor. Christopher Hampson'un heyecan verici koreografisini 17 Mart'a kadar buradan izleyebilirsiniz.
Peace and Beyond Conference in Belfast / Belfast'ta Peace and Beyond Konferansı

‘Peace and Beyond’, a conference to encourage new thinking and research in the field of peacebuilding and reconciliation will take place in Belfast between 10-12 April 2018. To mark the 20 th anniversary of the Belfast/Good Friday Agreement, ‘Peace and Beyond’ will bring together practitioners, academics, policy makers and young leaders from the UK, Ireland, South Africa, Lebanon, the Western Balkans and Colombia through a series of lectures as well as plenary sessions, workshops, site visits and cultural events.

‘Peace and Beyond’ konferansı, barış inşası ve uzlaşı konularında yeni fikirleri ve araştırmaları teşvik etmek amacıyla 10-12 Nisan tarihlerinde Belfast'ta düzenlenecek. Belfast/Hayırlı Cuma Anlaşması'nın 20. yılını kutlamak için düzenlenen ‘Peace and Beyond’ konferansında; Birleşik Krallık, İrlanda, Güney Afrika, Lübnan, Batı Balkanlar ve Kolombiya'dan birçok uzman, akademisyen, politika belirleyici ve genç lider bir dizi konferans, genel oturum, atölye, saha ziyareti ve kültürel etkinlikte bir araya gelecek.
Uncommon Ground / Uncommon Ground

‘Uncommon Ground’ is a one-day symposium exploring creative, cultural and artistic approaches to the challenges and issues of contemporary society and cultural democracy. Produced by Arts Council England, the British Council and the Lowry, ‘Uncommon Ground’ provides an opportunity to share ideas and investigate what it means to create socially engaged art today with perspectives from a diverse range of UK and international contributors. The symposium will take place on 24 March. Visit their website for details.

‘Uncommon Ground’, çağdaş toplum ve kültürel demokrasiye ilişkin konulara ve sorunlara getirilen yaratıcı, kültürel ve sanatsal yaklaşımları ele alan bir günlük bir sempozyumdur. Arts Council England, British Council ve the Lowry'nin düzenlediği ‘Uncommon Ground’, günümüzde toplumsal sanat yaratmanın ne demek olduğu üzerine Birleşik Krallık'tan ve diğer pek çok ülkeden katılımcıların görüşlerini paylaşabileceği bir ortama zemin hazırlayacak. Sempozyum 24 Mart'ta düzenlenecek. Detaylar için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
© 2018 British Council
You have received this newsletter because you registered on our website or previously showed interest in British Council news. If you wish to opt out of future newsletters please unsubscribe here.
The British Council is committed to a policy of equal opportunity and welcomes people from all sections of the community.
British Council çalısmalarını fırsat esitliği ilkesine bağlı olarak insanlar arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin sürdürmektedir.