Şubat 2021 Haber Bülteni
Sayı: 62
Buraya reklam vererek 10.000'den fazla okuyucuya erişebilirsiniz. İletişim: info@elevatorworld.com.tr
FERMATOR’UN İSPANYA'DAKİ TESİSİ KAR NEDENİYLE ÇÖKTÜ; ÜRETİM BAŞKA YERE TAŞINIYOR

Fermator Grup Satış Müdürü Eduard Amigó, Fermator’un İspanya’nın Falset kentinde bulunan 14 bin m2’lik tesisinin ocak ayında yağan yoğun kar nedeniyle çatısının çöktüğünü duyurdu. Amigó, fabrikadaki hasar nedeniyle üretimin İspanya’nın Reus kentindeki Tecnolama S.A. tesisine taşınacağını söyledi. Tesiste bulunan 120 çalışanın şans eseri yara almadığını dile getiren Amigó, firmanın, yıkılan Falcet fabrikasını yeniden inşa etmeyi planladığını ifade ett. Yeni tesis bu yıl içerisinde yeniden açılıncaya kadar, üretim Reus'daki fabrikadan devam edecek. Falcet’teki tesisin Fermator’un Batı Avrupa’daki en büyük fabrikalarından biri olduğunu ifade eden Eduard Amigó, yaşanan felaket nedeni ile şirketin tüm dünyadan büyük dayanışma, destek ve sevgi dolu mesajları aldığını belirterek herkese teşekkür etti.
ASANSÖR SEKTÖRÜ RAPORU 2020 YAYIMLANDI
 
Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığı tarafından Asansör ve Yürüyen Merdiven sektörüne ait bilgi, veri ve değerlendirmelerin yer aldığı ‘Asansör Sektörü Raporu 2020’ yayımlandı. Raporda her yıl olduğu gibi veriler ‘Sektörün Genel Durumu’ ve ‘Sektörün Son Altı Aylık Değerlendirmesi’ şeklinde TÜİK ve Bakanlık verileri ile açıklandı. Raporda öne çıkan verilerde Türkiye’de 2020 yılına kadar yaklaşık olarak 600 bin adetin üzerinde asansör tesis edildiği ve 2019 yılında muayene edilen 507 bin asansörden %18 Yeşil, %29 Mavi, %9 Sarı ve %44’ü Kırmızı (Güvensiz) olarak etiketlendi. 2019 yılı ihracat ve ithalat rakamlarına bakıldığında; 2019 yılı için dış ticaret hacmi toplamda 328 milyon ($) seviyesinde gerçekleştiği açıklandı. Türk asansör sektörünün faaliyet alanı dikkate alındığında, üretilen binaya göre yıllık montaj sayısı, belgelendirme hizmetleri, periyodik kontrol hizmetleri, aksam üretimi, bakım ve servis hizmetleri genelinde yaklaşık 1-1,5 Milyar ($) seviyelerinde bir ciroya sahip olduğu değerlendiriliyor.
PRYSMIAN GROUP EHC GLOBAL ALIMINI TAMAMLADI
 
İtalya Milan menşeli Prysmian Group, 8 Ocak’ta “Prysmian bünyesindeki Draka Elevator'e önemli bir katkı” olarak EHC Global’i satın aldığını duyurdu. Merkezi Kanada’nın Oshawa kentinde bulunan, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa ve Çin’de üretim ve dağıtım tesisleri olan EHC Global, yürüyen merdiven el bantları, makaraları, asansör kayışları ve diğer komponentlerin üretimini yapıyor. 1977’de kurulan EHC Global, yürüyen merdiven ve yürüyen bantlara yönelik montaj da dahil bir dizi teknik hizmet de sunuyor. Prysmian Grup, Temmuz 2020’de EHC’nin yüzde 100'ünü satın alma planını duyurmuştu (EWT Ağustos Bülteni). Draka Elevator, dikey taşıma sektörüne 7.000’in üzerinde ürün sunmakta olup, Prysmian Group'un EHC Global’in satın alınmasının “katma değerli işlerini büyütme ve güçlendirme stratejilerine uygun” olduğunu söyledi.
İNTERLİFT’E KATILAN HER ALTI FİRMADAN BİRİ TÜRKİYE’DEN
 
Asansör ve Yürüyen Merdiven sektöründe komponent üretimiyle dünya liderleri ile yarışan Türk Asansör Sanayisi Interlift’e damgasını vurmaya hazırlanıyor. Interlift’in organizatörü AFAG Messen ve VFA, 28 Ocak günü yayımladığı basın bildirisinde 2021 fuarına katılacak her 6 firmadan birinin Türkiye’den olduğunu duyurdu. Pandemi nedeniyle birçok etkinliğin ve seyahatin gerçekleşemediği bir dönem sonrası Interlift sektörün buluşma ve iş geliştirme noktası olacak. Halihazırda mevcut fuar alanının yüzde 73’ü 22 farklı ülkeden 300’den fazla firma tarafından rezerve edilmiş durumda. Türkiye’den ve dünyadan katılan firma listesini görmek için internet sitesini ziyaret edebilir veya bölge temsilcisi Bülent Yılmaz ile irtibata geçebilirsiniz.
BLAİN HİDROLİK ŞANGAY’DA OFİS AÇIYOR

Blain Hydraulics GmbH, ocak ayında yaptığı açıklamada Çin'deki kapsama alanını genişletmek amacıyla Şangay'da bir ofis açtığını belirtti. Bu yeni yatırım, Alman tedarikçinin Hindistan, Türkiye, Brezilya ve ABD'de genişleme hareketlerinin beş yıl ardından geldi. 2021’de iş dünyasında 50 yılı geride bırakan Blain Orijinal Malzeme Üreticilerine ve diğer asansör firmalarına yerel olarak ürün, yedek parça, teknik destek ve hidrolik asansör planlaması ve danışmanlık hizmetleri sunarak, Çin ve Doğu Asya’da hidrolik asansör sektörünü daha da genişletmeyi ve bu sektörden yararlanmayı hedefliyor. Yeni yeri Suite 12C, Huibao Plaza, Hunan Road, 2633 Pudong, Şangay adresinde olan firmanın yetkililerine 86 21 6803 6528 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.
SİCOR, SOMİNOR TÜRKİYE’NİN FAALİYETLERİNİ DURDURDU
 
İtalyan merkezli dişlisiz ve dişlili makine üreticisi Sicor, SOMINOR Türkiye şirketinin aktivitelerini sonlandırdı. Şirketin CEO’su Massimo Santambrogio yaptığı basın açıklamasında “Sominor'a geçtiğimiz yıllardaki iş birliğinden dolayı teşekkür etti. Santambrogio ayrıca; “Sicor'un tüm orijinal dişlili ve dişlisiz makina modelleri için, distribütörümüz Bulut Makina iş birliğinde Türkiye marketinde aktif olduğumuzu hatırlatmak isteriz." dedi.
BİR YILDA 4 BİN 607 İNŞAAT ŞİRKETİ KAPANDI
 
Ekonomideki daralma ile birlikte 2020 yılında en çok şirket kapanışı görülen alan inşaat sektörü oldu. Giriş çıkışın en fazla olduğu sektörde 2010'dan bu yana 65 binden fazla firma kapandı. Döviz kurlarının yüksek seyri ve faiz tarafındaki gelişmeler sektörde maliyetleri yukarı çekerken, nakit akışında zorlanan firmalar faaliyetlerini sonlandırma yolunu seçiyor. Sözcü Gazetesinin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, 2020 yılında bina inşaatı yapan toplam 4 bin 607 şirket kapısına kilit vurdu. Konut ve diğer binaların inşaatında faaliyet gösteren bu firmaların 3 bin 155’i şahıs, bin 267’si limited ve 235’i anonim şirket olarak faaliyet gösteriyordu.
İŞVEREN ÖRGÜTLERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA: TÜRKİYE’NİN ÖNCELİĞİ FİYAT İSTİKRARI, ENFLASYONLA MÜCADELE
 
TOBB, TESK, TÜSİAD ve MÜSİAD'dan yapılan ortak açıklamada, “Küresel tedarik zincirlerinde ciddi aksamaların yaşandığı Covid-19 pandemisi sonrası normalleşme sürecinde, ekonomik büyüme ve istihdam için Türkiye’nin birinci önceliğinin fiyat istikrarı olduğuna inanıyoruz. Fiyat istikrarı sağlanmadan ekonomide başlayan canlanma kısa süreli olur” denildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Fiyat istikrarının sağlanmasıyla Türkiye’de yatırım ortamı iyileşecek, öngörülebilirlik artacak, böylece katma değeri yüksek yeni teknoloji yatırımlarını ülkemize çekmek mümkün olacaktır” denildi.
THYSSENKRUPP ASANSÖR, PROF. DR. SÜLEYMAN YALÇIN ŞEHİR HASTANESİ’NİN ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVEN KURULUMLARINI GERÇEKLEŞTİRDİ
 
thyssenkrupp Asansör, İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin yürüttüğü İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında yeniden inşa edilen Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi’nin 22 asansör ve 6 yürüyen merdiven kurulumunu tamamladı. Proje kapsamında thyssenkrupp Asansör, 6 adet sedye, ikisi itfaiye olmak üzere 8 adet genel kullanım, 5 adet lojistik, bir adet laboratuvar, bir adet helikopter pisti erişimli acil durum ve bir adet morg asansörü kurulumu gerçekleştirdi. Daha önceki adıyla Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Türk tıp dünyasına çalışmalarıyla öncülük eden Prof. Dr. Süleyman Yalçın’ın adı verilmişti.
Semt Bahçe Kent
SEMT BAHÇEKENT’İN ASANSÖRLERİ KLEEMANN’DAN
 
İstanbul’un Avrupa yakasında Emlak Konut'un büyük projelerinden biri olan ve Siyahkalem Mühendisliğin yüklenicisi olduğu Semt Bahçekent Projesinde bulunan asansörler Kleemann Asansör tarafından tamamlanıp teslim edildi. Kleemann, projenin en yüksek binası olan D bloktaki 31 duraklı ve 2,5 m/s hızındaki 3 yolcu ve bir yangın asansörü de dahil olmak üzere toplam 16 adet asansörden oluşan projenin, dikey taşımasını da projelendirerek, üretim, nakliye, montaj ve yeşil etiket alım süreçlerinin tamamını 5 ay gibi kısa bir sürede tamamlayıp, teslimatı gerçekleştirdi.
ASANSÖRÜN KUMANDA PANOSUNU ÇALDILAR
 
İstanbul Esenyurt'ta, hırsızlık şüphelileri girdikleri apartmanın asansör kumanda panosunu çaldı. İlk olay, 2 Aralık Çarşamba günü saat 19.00 sıralarında Esenyurt Balıkyolu Mahallesinde meydana geldi. İddiaya göre, 2 şüpheli rastgele zillere basarak ellerinde alet çantasıyla beraber apartmana girdi. Asansörün makine dairesine giren şüpheliler, alet çantasındaki malzemeleri kullanarak kumanda panosunu alıp kaçmayı başardı. Müteakiben 5 Aralık Cuma günü tekrar aynı apartmana gelerek makine dairesine çıkan hırsızlar, çıkardıkları gürültü yüzünden bir alt katta yaşayan vatandaşa yakalandı.
TÜBİTAK AR-GE DESTEKLERİ 2021 YILI ÇAĞRISI YAYINLANDI
 
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) AR-GE konusunda projelendirme yapmak için TÜBİTAK desteğine başvuruları 4 Ocak’ta başladı. TÜBİTAK tarafından yapılan duyuruda başvuru yapabilecek programlar, 1501-Sanayi AR-GE Destek Programı ve 1507-KOBİ AR-GE Başlangıç Destek Programı olarak açıklandı. 2021 yılının ilk çağrısında 1507 ve 1501 programına sadece KOBİ kapsamındaki şirketler başvuru yapabilecek. Destek kapsamında KOBİ ölçeğindeki firmaların proje esaslı araştırma, teknoloji geliştirme ve yenilikçilik faaliyetlerinin %75 oranında desteklenmesi amaçlanıyor. Özellikle prototip, yenilikçi ürün, katma değerli üretim ve teknolojik atılım yapmayı hedefleyen firmalar başvurularını 12 Şubat tarihine kadar web sitesinden adresinden yapabilecek.
IEE EXPO 2022’DE MUMBAİ’DE YAPILACAK
 
Bir sonraki Hindistan Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Fuarı (IEE Expo) 16-18 Şubat 2022 tarihlerinde Mumbai’deki Bombay Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. Organizatör Messe Frankfurt bir önceki etkinliğin Konut Bakanlığı, Maharashtra Yönetimi, Ulusal İnşaat Şirketi, Hindistan Elektrik ve Elektronik Üreticileri Derneği, Mumbai Metro Rail Corp., Maharashtra Konut Sektörü Odası – Hindistan Emlakçı Birlikleri Konfederasyonu, Bütün Hindistan Asansör Kalkındırma Federasyonu ve Gujarat Asansör Sektörü Derneği gibi sektör derneklerinden ve devlet kuruluşlarından büyük destek gördüğünü belirtti. Türkiye'den de firmaların yer aldığı fuar hakkında daha fazla bilgi ve kayıt için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.
DÜNYA BANKASI’NDAN OSB’LERE 300 MİLYON DOLAR DESTEK
 
Dünya Bankası Türkiye’deki Organize Sanayi Bölgelerine (OSB) altyapı projeleri için 300 milyon dolarlık destek projesi başlattığını duyurdu. Projenin 10 milyon dolarlık kısmı eğitim merkezlerine yapılacak yatırımlar için kullanılacak. Dünya Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre proje ile Türkiye'deki OSB'lerin daha verimli, çevresel açıdan sürdürülebilir ve daha rekabetçi hale gelmelerine yardımcı olunacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın uygulayacağı 300 milyon dolarlık proje ‘temel altyapı desteği' ve ‘yeşil altyapı desteği' olmak üzere iki bölümden oluşacak. Temel altyapı desteği kapsamında; yeni yollar, su ve doğal gaz boru hatları, elektrik hatları ve lojistik tesisleri gibi yatırımlar desteklenecek. Yeşil altyapı kapsamında ise iyileştirilmiş enerji ve su verimliliği olanakları, ileri atık su arıtma tesisleri, enerji açısından verimli binalar, LED sokak aydınlatmaları, güneşi, rüzgâr ve biyokütle gibi yenilenebilir enerji varlıklarına ilişkin yatırımlara destek sağlanacak.
EWT MART-NİSAN SAYISININ DOSYA KONUSU 'İSTANBUL'

ELEVATOR WORLD Turkey dergisinin Mart-Nisan 2021 sayısının dosya konusu 'İstanbul'. Bu sayımıza 15 Şubat 2021 tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı İşlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: 0 216 348 48 76, Email: editorial@elevatorworld.com.tr.