Aralık 2020 Haber Bülteni
Sayı: 60
Buraya reklam vererek 10.000'den fazla okuyucuya erişebilirsiniz. İletişim: info@elevatorworld.com.tr
ELEVTOR WORLD YILIN PROJESİ ÖDÜLLERİ

ELEVATOR WORLD 2021 Yılın Projesi yarışmasının kazananları belli oldu. Ocak-Şubat 2021 sayımızda yer alacak kazanan (kategorileriyle) projeler:
  • OTIS’in Avusturya Melbourne’de bulunan “Collins House” projesi (Asansörler, Yeni Kurulum)
  • Architectural Resources, P.C.’nin Newyorn Wilmington’daki “Whiteface Mountain Tarihi Asansörü” projesi (Asansörler, Modernizasyon);
  • OTIS’in Kudüs’teki “Yitzchak Navon Tren İstasyonu” projesi (Yürüyen Merdivenler, Yeni Kurulum)
  • Anlev Elex Elevator Ltd.’nin Hong Kong’taki “Orta Düzey Yürüyen Merdiven ve Yürüyen Bant Sistemleri” projesi (Yürüyen Merdivenler, Modernizasyon”)
  • Hill Hiker, Inc.’in Meksika Mazatlán’daki “Parc Turistico Observatorio 1873” projesi (Eğimli Asansörler)
  • ELMAS SRL’nin Romanya Craiova’daki “Pasărea Măiastră Yolcu Platform Asansörü” projesi (Özel Amaçlı Asansörler)
  • UT Elevator’ın Florida Keys’deki “Paslanmaz Çelik Cam Asansör” projesi (Konut Asansörleri)
  • thyssenkrupp Elevadores S.L.U.’nun İspanya Vigo’daki “Gran Via Vigo Mekanik Rampası” projesi (Yürüyen Bantlar).
KAIZENLIFT ASANSÖR MARKET AÇILDI

Asansör ekipmanları tedarikinde Karadeniz Bölgesine hizmet verecek olan Kaizenlift Asansör Market 21 Kasım 2020 tarihinde Trabzon’da açıldı. Önder Asansör Grup bünyesinde faaliyet gösterecek Kaizenlift Asansör Market’in kurucu ortağı Yasemin Bulut yaptığı açıklamada “Kaizenlift Asansör Market sektörün önemli markalarının bünyesinde bulundurarak hem sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek hem de başta Rusya olmak üzere doğudaki sınır ülkeleri ihracatında lokasyon kolaylığı sağlayacak olması bakımından önem arz etmektedir. Ülke olarak büyük mücadele verdiğimiz pandemi sürecinde sektöre yeni bir soluk ve enerji getireceğine inandığımız girişimimiz paydaşlarımız tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılanmıştır” dedi.
AKE, MEP EĞİTİMLERİ KAPSAMINDA GENÇ MÜHENDİSLERİ İSTİHDAM ETTİ

Üniversiteden yeni mezun olmuş genç mühendislere kapılarını açan AKE Asansör ve Yürüyen Merdiven şirketi, 3 ay önce başlattığı Meslek Edindirme Projesi (AKE-MEP) kapsamında 16 yeni mezun mühendisi kadrosuna kattı. Üniversiteden yeni mezun olan ve her iş başvurusunda önlerine çıkan ‘deneyim’ şartını aşamayan genç mühendislere kapılarını açan firma, AKE-MEP projesi kapsamında 18 yeni mezun mühendisi eğitime tabi tutmuştu. Genç mühendislere 3 aylık süreç içerisinde 90 saat kaynak, 27 saat talaşlı imalat, 45 saat genel imalat, 6 saat boyahane, 90 saat ürün montajı, 16 saat yalın dönüşüm, 2 saat iş hayatına hazırlık kişisel gelişim eğitimi olmak üzere toplam 276 saat teorik ve pratik eğitim verilerek deneyim kazanmaları sağlandı. Şirket yetkilileri eğitimler sonunda AKE’de çalışmaya devam etmek isteyen 16 mühendisi istihdam etti. Projenin ikinci etabı 2021’de başlayacak.
GEN2 20’NCİ YILINI KUTLUYOR

Düşük ve orta yükseklikteki binalara sessiz ve konforlu bir seyir sunmak amacı ile geliştirilen OTIS’in Gen2 asansör ailesi 20’nci yılını kutluyor. Makine dairesiz kayışlı sistemle çalışan Gen2, şimdiye kadar 1 milyondan fazla satıldı. Gen2 asansörlerinde emniyet ve tasarım esnekliği sunmak için; poliüretan kaplı yassı çelik kayışlar ve dişlisiz, sürekli mıknatıslı senkron makineler kullanıyor.
BİNALARDA DA ASANSÖRLERDE OLDUĞU GİBİ ETİKET OLSUN ÖNERİSİ

İzmir'de meydana gelen deprem sonrası açıklamalarda bulunan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, asansörlere verilen renkli etiket uygulamasının binalarda da kullanılabileceğini ifade etti. Depreme yakalanmadan önce yapılması gerekenlerin önemine de işaret eden Yorgancılar, binaların sağlamlığının önceden incelenmesi, Asansörlere verilen ve güvenliği gösteren kırmızı, mavi ve yeşil etiketlerin binalarda da uygulanması gerektiğini vurguladı. İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt da Yorgancılar'ın tavsiyesini sonuna kadar desteklediğini ifade etti. Asansörlerde yapılan denetimlerin periyotlarının yıllık olduğunun altını çizen Küçükkurt, ilk olarak eski binalardan başlayarak bu sürecin hızlı bir şeklide hayata geçmesi gerektiğini vurguladı.
MITSUBISHI ÇİN ORTAK GİRİŞİMİ 1 MİLYONUNCU ÜNİTESİNİ ÜRETTİ

Tokyo menşeli Mitsubishi Electric 10 Kasım’da Çin’de faaliyet gösteren Shangai Mitsubishi Elevator Co. (SMEC) ortak girişiminin ayın başında 1 milyonuncu dikey taşıma ünitesini ürettiğini ve böylelikle 34 yıllık operasyonun ardından bir dönüm noktasına ulaştığını duyurdu. Mitsubishi Electric, Ocak 1987'de Shanghai Electric Group ile SMEC'i kurmak üzere bir ortak girişime adım atarak Çin'de doğrudan asansör üreten, satan, montaj ve servis hizmetlerini veren ilk Japon firması olduğunu söyledi. Firmanın Çin’de 89 ofisi bulunuyor.
AVRUPA ASANSÖR KOBİ KONGRESİ

EFESME’nin öncülüğünde ANACAM, VMA, FEPYMA, ANPA ve Bulgar Asansör Derneğinin katkıları ile ilki online olarak organize edilen Küçük ve Orta Ölçekli Asansör İşletmeleri Avrupa Kongresi 18-19 Kasım 2020 tarihlerinde düzenlendi. İlk günkü üç oturumda KOBİ’lerin Avrupa’daki durumu, pazar payları, trendler ve bakım konuşuldu. İkinci günde ise dört oturumda riskler ve fırsatlar, pazar büyüklükleri, ülkeler arası farklılıklar ve ilk defa verilecek Avrupa KOBİ Asansör ödülleri tanıtıldı. Elevator World Europe dergisi de kongrenin resmi medya sponsoru olarak bilgi ve veri paylaşımında bulundu.
MERKEZEFENDİ’DEKİ ASANSÖRLERİN KONTROLÜ TEKRAR MMO’YA VERİLDİ

Geçmiş dönemlerde ilçedeki asansörlerin periyodik kontrollerini özel bir şirkete yaptıran, Denizli'nin Merkezefendi Belediyesi, Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi ile imzalanan protokol kapsamında asansör periyodik kontrollerini 4 yıl boyunca MMO’nun yapacağını duyurdu. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan ve Makine Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Prof. Dr. Harun Kemal Öztürk arasında imzalanan 4 yıllık periyodik bakım protokolü 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Denizli Şubesi ile imzalanan periyodik kontrol protokolünün çok önemli olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Doğan, “İlçe sınırları içerisinde vatandaşlarımızın güvenliği açısından tüm asansörler denetlenecek” dedi.
BELEDİYE, VİRÜSE KARŞI ASANSÖRLERİ SESLİ KOMUTLA ÇALIŞIR HALE GETİRDİ

Pendik belediyesi, bilişim vadisinde yerli yazılımcılar tarafından üretilen asansörlerde sesli komut özelliğini ilk kullanan belediye oldu. Korona virüs salgınına karşı, asansörlerde teması en aza indirecek uygulama ile İnsanların asansör tuşlarına basarak virüsle temas etmesinin de önüne geçilmiş oldu. Asansörde sesli komut uygulamasını gören vatandaşlar ise önce şaşırdı, ardından uygulamadan memnun olduklarını belirtti. Hayata geçirilen asansörde sesli komut uygulaması hakkında bilgi veren Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, "Özellikle pandemi döneminde sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Vatandaşlarımızın temas etmeden asansörü, komut usulüyle çalıştırmasını sağlamış olduk. İnşallah bunu diğer kamu kurumlarına da örnek göstermek suretiyle oradaki çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.
LIFTINSTITUUT VİDEOLARI ASANSÖRDE GÜVENLİKLE İLGİLİ İPUÇLARI VERİYOR

Hollanda’nın Amsterdam kentinde bulunan Liftinstituut Onaylı Kuruluşu, Güvenlik Farkındalığı Haftası (9-15 Kasım) nedeniyle Reinout adlı genç bir babanın asansör kapısına kolu sıkışan 4 yaşındaki oğlu Ezra ile ilgili bir olayı anlattığı bir video hazırladı. Reinout “Böyle anlarda dünya başınıza yıkılıyor”, dedi. “Evet, kolu sıkışmıştı ve yapabileceğiniz pek bir şey yoktu, bu yüzden panikliyorsunuz.” İleride bu tür olayların olmasını önlemek için Liftinstituut internet sitesinin bir bölümünde çocuklara güvenli asansör kullanımını öğreten ipuçları veriyor. Çocuk psikoloğu Tischa Neve; "Asansörler küçük çocuklara çok çekici geliyor, bu yüzden çocukların küçük yaşlardan itibaren güvenli asansör kullanımını öğrenmeleri gerekiyor”. Tischa Neve sözlerine çocuklara asansör kullanırken güvenlik konusunda dikkat edilmesi gereken konuları anlatmanın yollarından bahsederek devam ediyor. Reinout’a gelince, çatal ağızlı bir çekiç ve bir parça çelik boru yardımıyla kapıyı açıp Ezra’yı kurtarabilmiş.
LIFT EXPO ITALYA FUARI 2022’YE ERTELENDİ

2020 başlarında Avrupa’da etkisini hissettiren Covid-19 pandemisi nedeniyle daha önce iki defa ertelenen Lift Expo İtalya Fuarında, ikinci dalga ile vaka sayılarının tekrar yükselişe geçmesinin ardından gelen yeni yaptırımlar nedeniyle tekrar tarih değişikliğine gidildi. Ocak 2021’de yapılması planlanan fuar 19-21 Ekim 2022 tarihine ertelendi.
OTIS EMEA OPERASYONLARININ BAŞINA CALLEJA’YI GETİRDİ

Otis, 9 Kasım 2020 tarihinde, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) operasyonlarının başına Bernardo Calleja’yı atadığını duyurdu. Calleja, eylül ayında şirketten ayrılan Mark Eubank’in yerine 1 Ekim’den bu yana geçici başkanlık görevini üstleniyordu. Endüstri mühendisliği eğitimi gören Calleja 1989 yılında kariyerine Otis'in San Sebastián fabrikasında mühendis olarak başladı ve 2018'de Otis Güney Avrupa ve Afrika'nın başkanı olmadan önce çeşitli yönetim kademelerinde yer aldı. Calleja, hem alt bölgeyi yönetmeye hem de İspanya'da halka açık bir yan kuruluş olan Zardoya Otis'in yönetim kurulu başkanlığı görevlerine devam edecek. Calleja bu yeni görevinde çalışmalarını doğrudan Otis Başkanı ve CEO’su Judy Marks’a raporlayacak.
EWT KASIM-ARALIK SAYISININ DOSYA KONUSU 'YENİ VE GELİŞMEKTE OLAN TEKNOLOJİLER"

ELEVATOR WORLD Turkey dergisinin Ocak-Şubat 2021 sayısının dosya konusu 'Yeni ve Gelişmekte olan Teknolojiler'. Bu sayımıza 15 Aralık 2021 tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı İşlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: 0 216 348 48 76, Email: editorial@elevatorworld.com.tr.