Mart 2021 Haber Bülteni
Sayı: 63
Buraya reklam vererek 10.000'den fazla okuyucuya erişebilirsiniz. İletişim: info@elevatorworld.com.tr
EMLAK KONUT GYO ASANSÖR ŞİRKETİ KURDU
 
Emlak Konut GYO kurduğu yeni şirketi Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurdu. KAP açıklamasında, "Şirketimiz Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin 09.02.2021 tarih ve 06/015 sayılı Yönetim Kurulu Kararı ile Şirketimiz tarafından, Sermaye Piyasası Kurulu'nun i-SPK 48.11 (03/12/2020 tarih ve 75/1482 s.k.) sayılı İlke Kararı çerçevesinde, inşaat ve gayrimenkul sektörünün ihtiyaçları dikkate alınarak, ana faaliyet konusu asansör sistemleri olan, küresel pazarın önemli aktörleri ile rekabet edecek potansiyele sahip yerli bir marka oluşturmak amacıyla Türkiye'de yeni bir iştirak kurulmasına ve kurulan bu şirkete III-48.1 s. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliği'nin 28'inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında iştirak edilmesine karar verilmiştir. Söz konusu şirket, "Emlak Konut Asansör Sistemleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi" unvanı ile kurulmuş olup 16 Şubat 2021 tarihinde İstanbul Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından tescil edilmiştir. Emlak Konut Asansör Sistemleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi sermayesini temsil eden paylarının tamamı Şirketimize aittir.” denildi. Şirket 50 Milyon TL sermaye ile kuruldu.
İDA ASANSÖR İSTANBUL’DA YENİ ŞUBE AÇTI
 
Merkezi Malatya’da bulunan İda Asansör, yeni şubesini 21 Şubat 2021 tarihinde İstanbul Ümraniye’de açtı. 2009 yılında asansör kapı ve kabini üretimi ile sektörde faaliyet göstermeye başlayan firma iki yıl önce Malatya 1’inci Organize Sanayi Bölgesinde 20 bin metrekare alanı bulunan yeni fabrikasına taşınmıştı. Hali hazırda otomatik kat ve kabin kapısı ile kabin karkas üretimi yapan firma, dişlisiz asansör motoru ve komple asansör sitemlerinin üretimini de gerçekleştiriyor. İda Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baran yaptığı açıklamada “İstanbul’daki açtığımız yeni şube ile amacımız hem ihracatımızı arttırmak hem de Marmara Bölgesindeki müşterilerimize daha hızlı teslimat ve hizmet sunabilmek” dedi.
SCHINDLER YÖNETİM KURULU BAŞKANI DİKEY ULAŞIM PAZARI KONUSUNDA İYİMSER

Financial Times’ın haberine göre, Dikey Ulaşım (VT) pazarı konusunda iyimser olan Schindler Yönetim Kurulu Başkanı Thomas Oetterli salgının yol açtığı sağlıkla ilgili endişelerin müşterilerin VT sistemlerini kontrolörler, hava temizleme sistemleri ve uzaktan çağırma özellikleri ile güçlendirmesinin gelirleri artırabileceğini söyledi. İrili ufaklı şirketlerle güçlerini birleştiren Schindler 2020’de sekiz adet “temiz mobilite” çözümünü hayata geçirdi. Oetterli, kentleşme gibi uzun vadeli trendlerin devam edeceğini ve ofislerin ticari faaliyetin merkezi olması fikrinin değişmeyeceğini söyledi. Geçtiğimiz yıl tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiden Schindler de etkilendi, ancak ilk başlarda beklenildiği kadar büyük olmadı. Ancak şubat ayına dair gelen veriler, gelirlerin yıllık bazda yüzde 5 oranında düştüğünü ve net kârın yüzde 16,7'lik bir darbe aldığını ortaya koydu. Firmanın Çin’deki gelirleri ise "geri sıçradı" ve Avrupa ve Kuzey Amerika'da bu yılın sonlarında bir canlanma bekleniyor.
AMETAL’DEN YENİ ÜÇ TİP ELEKTRONİK YÜK ÖLÇME SİSTEMİ
 
Komple asansör sistemleri ve komponent üretim ve satışı yapan Ametal, asansör kabininde taşınan yükü tespit etmeyi sağlayan yeni ürünü LWS 3FE Elektronik Yük Ölçme Sistemini tanıttı. Üç farklı tipte geliştirilen yük ölçme sistemi kabin tabanına, taşıyıcı halatlara ve halat şişesine monte edilebiliyor. Çalışma prensibi Ametal tarafından tasarlanmış dünyada ilk ve tek model olan LWS 3FE 311 diğer modellerden farklı olarak halat şişesi üzerinden ölçüm yapıyor. Bu modelde sistemin başarısı, ürünle teslim edilen bombeli pulların kullanılması ile mümkün olabilmektedir. Bombeli pullar, kabin son kata geldiğinde halat şişelerinin eksenel hareketlerinden doğacak ölçüm hatalarını minimize etmekte oldukça başarılı performans sergilemektedir.
KENTSEL DÖNÜŞÜM İNŞAAT TAAHHÜT İŞLERİNDE KDV YÜZDE 1 OLDU
 
Mal ve Hizmetlerde Uygulanacak KDV Oranlarının Tespitine İlişkin Karar'da Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Karar'ı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karar doğrultusunda kentsel dönüşüm konutlarına ilişkin inşaat taahhüt işlerinde KDV yüzde 1'e düşürüldü. Taşınmaz maliklerinin müteahhitlere arsa payı vermeden dönüşüm projelerini doğrudan kendileri yaptırarak aynı alanda konut inşa etmek istemeleri ve bunun için müteahhitlerden inşaat taahhüt hizmeti almaları halinde, bu hizmetlere genel oranda yüzde 18 KDV hesaplanıyordu. Alınan kararla, başta deprem olmak üzere afet risklerine karşı yenilenmesi gerekli görülen konutlarla ilgili kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapamayan riskli yapı malikleri için de vergi indirimi imkânı da sağlanmış oldu.
THYSSENKRUPP ELEVATOR'UN ADI TK ELEVATOR OLDU
 
Geçtiğimiz yıl Advent International ve Cinven tarafından satın alınan asansör ve yürüyen merdiven sektöründeki global oyuncu TK Elevator, yeni global markası TKE’nin doğuşunu duyurdu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TK Elevator CEO’su Peter Walker, “TKE markası ile bağımsız şirketimiz güçlü bir şekilde büyüyebilecek. Bu değişim, sektördeki konumumuzu ve yeni nesil mobilite hizmetlerindeki teknoloji liderliğimizi güçlendirmek için harika bir fırsat olacak. Kısa süre önce bulut tabanlı dijital platformumuz MAX’ın tüm yeni asansör ve yürüyen merdivenlere dahil edilmesiyle ürün ve hizmetlerimizin dijitalleşmesinde önemli bir adım attık. Bu adımımız kentsel mobilite çözümlerine yeni bir kalite standardı getirdi. Diğer taraftan TKE markası yıllardır edindiğimiz tecrübe, mühendislik bilgisini ve başarılarımızı pekiştirmemizi de sağlayacak” dedi.
HITACHI ELEVATOR ŞANGAY METROSUNA 201 ÜNİTE TEDARİK EDİYOR

Hitachi Elevator (Çin) ocak ayında deneme amaçlı olarak hizmete açılan Şangay Metro Hattı üzerindeki 14 istasyona 201 asansör ve yürüyen merdiven tedarik edeceğini duyurdu. Kuzeyde Gucun Park'tan başlayıp güneyde Zizhu High-Tech Industrial Park'a kadar devam eden 42 km'lik metro hattı, Çin'deki aynı anda açılan en uzun (kilometre olarak) metro hattı unvanını da elinde tutuyor. Metro hattında şirketin standart endüstriyel modellerden daha iyi bir frenleme sistemi olduğunu ifade ettiği Hitachi EX-BPG yürüyen merdivenleri kullanıldı. Bu modelin 30’un üzerinde emniyet tertibatı bulunuyor. Hitachi, bugüne kadar Çin'in 24 şehrindeki demiryolu taşımacılığı projelerine ürün ve hizmet temininde bulundu. Şangay’daki Hat 15’e de bakım hizmeti veren firma yapay zekâ, bulut bilişim ve Nesnelerin İnterneti gibi son teknolojileri uygulamayı planlıyor.
IAEC FORUM ERTELENEREK ORLANDO’YA ALINDI

Uluslararası Asansör Yüklenicileri Derneği (IAEC) tarafından kısa bir süre önce yapılan duyuruya göre, IAEC Forum 2021’in ertelenerek 29 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında Orlando’daki Wyndham Grand Orlando Bonnet Creek Resort’da düzenleneceği açıklandı. Organizatörler yeni lokasyonun geçen seneki forumda kullanılan toplantı alanının iki katı büyüklükte olmasının seminerler, yemek ve resepsiyon ile fuar etkinlikleri sırasında sosyal mesafenin korunmasına katkıda bulunacağını söyledi.
İRAN ASANSÖR SEMPOZYUMU 2022 YILINA ERTELENDİ
 
Her yıl İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Teknolojileri sempozyumu 24 Şubat 2022’ye ertelendi. Koosha Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Merkezi tarafından organize edilen fuar her yıl şubat ayında düzenleniyordu. Kovid-19 pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle bu ay düzenlenmesi planlanan etkinlik önümüzdeki yıla ertelendi. Daha detaylı bilgi ve katılım için Koosha Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Merkezi’ne e-posta aracılığı ulaşabilirsiniz.
MOSTAFA HAMID EL SISY ANISINA

Kahire'de yaşayan ELEVATOR WORLD Middle East çevirmeni Mostafa Abdel Hamid El Sisy 28 Ocak'ta 68 yaşında hayata gözlerini yumdu. Marryat & Scott Mısır'da 30 yıl montaj müdürü ve ardından genel müdür olarak görev yapan El Sisy, dikey taşımacılık sektöründe 42 yıllık deneyime sahipti. Emekli olduktan sonra dört buçuk yıl Marryat & Scott asansör ve yürüyen merdiven fabrikası müdürü olarak görev yaptı. Aynı zamanda 1991’den beri Uluslararası Ticari Tahkim Kahire Bölge Merkezi’nde kayıtlı arabulucu olarak görev yapan El Sisy 2007’den beri Asansör Standartları Mısır Daimî Komitesi üyesi ve 2012’den beri de Mısır Standartlar ve Kalite Organizasyonu’nda diğer makine ve atölye ekipmanı için spesifikasyon geliştirme uzmanı ve Nemr Consulting Engineering’de kalite müdürü olarak çalışmıştı. Ein Shams Üniversitesinden Makine Mühendisliği ve Kahire Üniversitesinden Hukuk lisansına sahip olan El Sisy arkasında eşi Eman ile çocukları Sarah, Nesreen, Abdel ve Basma’yı bırakmıştır.
KONAK’TA ASANSÖRLERİN KONTROLÜ MMO’DA
 
İzmir’in Konak ilçesindeki asansörlerin periyodik kontrollerini gerçekleştirmek üzere Konak Belediyesi ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası (TMMOB) Makina Mühendisleri arasındaki protokol 4 yıllığına yenilendi. Meslek odalarının işlevinin önemine ve güvenirliğine dikkat çeken Başkan Batur, “TMMOB’a bağlı odalar hem sivil toplum hem de kurumlar için gerçekten kilit rolü olan, çok önemsediğimiz oluşumlar. Bunu İzmir depreminde de açıkça gördük. Eğer meslek odalarının düzenli kontrolleri, yanlış gördükleri noktalardaki uyarıları olmasaydı İzmir, depremden çok daha büyük hasar görürdü. Bizler de güvenimiz tam olarak, şehrimizdeki asansörlerin kontrollerini gönül rahatlığıyla 4 yıl daha İzmir Makina Mühendisleri Odasına bırakıyoruz” diye konuştu. Belediyesi ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi arasında imzalanan protokol ile ilçedeki mevcut 4 bin 355 asansör ve yeni eklenecek olan asansörlerin yıllık kontrolleri TMMOB Makina Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezi (AKM) tarafından yapılmaya devam edecek. Protokol gereği, ilk denetim ücretleri alt limitten belirlenirken İkinci kez aynı adreste yapılan kontrol işleminden ücret alınmayacak.
IEES 2021’DEN ÖZET BİLDİRİ ÇAĞRISI
 
Elevator World ve Liftinstituut tarafından organize edilen Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Sempozyumu (IEES) için özet bildiri kabulü başladı. 6-7 Aralık 2021 tarihlerinde Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yapılacak iki günlük etkinliğin bu yılki teması “Dikey Taşıma sektörünün geleceği 2030” olacak. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın her tarafından dikey taşıma uzmanları, üreticiler, mühendis ve mimarların buluşma noktası olan etkinliğe bildiri sunmak için e-posta ile iletişime geçebilir veya web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
BAĞCILAR VE MELİKGAZİ’DE BAKIMLAR VE DENETİMLER SIKI TAKİP ALTINDA
 
İstanbul Bağcılar belediyesi ve Kayseri’nin Melikgazi Belediyesi ilçedeki asansörleri sıkı denetime aldıklarını duyurdu. Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Belediye’nin internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada asansörlerde sorumluluk sigortasının zorunlu olduğuna ve belediye sınırları içerisinde yer alan binalardaki asansörlerin bakım ve işletmelerin Resmî Gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre özel sektörce yaptırıldığını bildirdi. Palancıoğlu, yazılı açıklamasında “İlçemizde işyeri ve mesken olarak 8711 asansör bulunuyor. Bina yöneticilerinin bu hassas konuya daha önem vermeleri gerekmektedir.” dedi. Belediye olarak asansörlerin yıllık bakım ve ruhsat işlerinin mutlaka yapılması gerektiğini de ifade eden Başkan Dr. Palancıoğlu, belediyelerin uygulayan ve yerine getiren bir kurum olarak asansör bakımlarında denetleyen kurum olarak gerekli çalışmayı yaptıklarını sözlerine ekledi. İstanbul Bağcılar'da bulunan 6165 asansörün, can ve mal güvenliği açısından uygun çalışıp çalışmadığına dair yıllık muayene de Bağcılar Belediyesi'nin yetkilendirdiği A tipi muayene kuruluşu tarafından gerçekleştiriliyor. Can ve mal kayıpları olmaması için asansör yıllık kontrol işlemlerine önem verdiklerini söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, "Can güvenliği her işin önünde gelir. Bu yüzden kontroller konusunda asla taviz vermiyoruz." dedi.
TSE, ALANYA’DA GÜVENLİĞİ YÜZDE 94’E ÇIKARDI

Alanya Belediyesi ve Türk Standartları Enstitüsü'nün 2015 yılında yaptığı protokol ile başlayan ve o dönem yüzde 12,33 oranı olan asansör güvenliği, 2021 yılıyla birlikte yüzde 94'e çıktı. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Türk Standartları Enstitüsü Akdeniz Bölge Koordinatörlüğü Alanya Temsilciliği'ni ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Alanya Belediyesi ve TSE iş birliğinde, Alanya sınırları içerisinde gerçekleştirilen çalışmaları dinleyen Belediye Başkanı hem belediye ekiplerini hem Akdeniz Koordinatörü Hasan Demirtaş ve ekibini tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.
EWT MAYIS-HAZİRAN SAYISININ DOSYA KONUSU 'ACİL DURUM OPERASYONLARI VE TAHLİYE ÇÖZÜMLERİ'

ELEVATOR WORLD Turkey dergisinin Mayıs-Haziran 2021 sayısının dosya konusu 'Acil Durum Operasyonları ve Tahliye Çözümleri'. Bu sayımıza 15 Nisan 2021 tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı İşlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: 0 216 348 48 76, Email: editorial@elevatorworld.com.tr.