Ocak 2021 Haber Bülteni
Sayı: 61
Buraya reklam vererek 10.000'den fazla okuyucuya erişebilirsiniz. İletişim: info@elevatorworld.com.tr
A TİPİ MUAYENE KURULUŞLARI 2021 YILI LİSTESİ VE FİYATLARI AÇIKLANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tarafından Yetkilendirilen A Tipi Muayene Kuruluşları 2021 yılı listesi açıklandı. Buna göre 38 A Tipi Muayene Kuruluşu listede yer alırken Ümraniye Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü Asansör Muayene Hizmetlerinin Yetkisi 30 gün süreyle askıya alındı. Listeye göre uzatmadıkları takdirde 2021 yılı içerisinde 12 Muayene kuruluşunun yetki süreleri de dolacak. 2021 yılına ait Asansör Periyodik Kontrol Ücretlerinin de yer adlığı listede durak sayısı 0’dan 5’e kadar olan asansörlerde muayene ücreti Taban fiyat olarak 312 TL + vergiler, tavan fiyat ise 353 TL + vergiler olarak, 6-10 durak, taban fiyat 353 TL tavan fiyat 415 TL, 11-15 durak, taban fiyat 415 TL tavan fiyat 498 TL, 16-20 durak, taban fiyat 498 TL tavan fiyat 581 TL, 21-25 durak, taban fiyat 581 TL tavan fiyat 664 TL, 26-30 durak, taban fiyat 581 TL tavan fiyat 747 TL, 30 durak ve üzeri için ise taban fiyat 747 TL, tavan fiyat ise 1038 TL + vergiler olarak belirlendi.
REPLİKA ESTERGON KALESİ’NE 25 METRE UZUNLUĞUNDA PANORAMİK ASANSÖR YAPILDI

Açılışı 2005 yılında yapılan Ankara'nın Keçiören İlçesindeki yapay Estergon Kalesi’ne 25 metre seyir mesafesine sahip panoramik bir asansör yapıldı. Keçiören Belediyesi tarafından “Estergon Türk Kültür Merkezi” adıyla kullanılan yapı Macaristan'daki Estergon Kalesi'nin bir replikası olarak inşa edildi. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Estergon Kalemiz tarihimizden izler taşıyan, kültürel benliğimizin yaşatılmasına ön ayak olan, Türk tarihini ve kültürünü yaşattığımız bir turizm merkezidir. Buraya inşa ettiğimiz 25 metrelik panoramik asansör ve seyir terası ile ziyaretçilerimize yeni bir güzellik sunacağız.” dedi.
TÜRKİYE, KONUT FİYATLARI EN HIZLI ARTAN ÜLKE OLDU

Uluslararası Emlak Danışmanlığı firması Knight Frank’in 56 ülke ve bölgeyi incelediği Küresel Ev Fiyatları endeksine göre Türkiye, gayrimenkul fiyatları üst üste üçüncü çeyrekte dünyada en hızlı artan ülkesi oldu. Konut fiyatlarının yüzde 27 arttığı rapora göre, yüzde 14’lük enflasyon çıkarıldığında ise reel anlamda fiyat artışı yüzde 13 olarak belirtildi. Ayrıca raporda fiyat artışlarındaki neden yabancıların ilgisine dayandırıldı. Araştırmaya dahil olan ülke ve bölgelerin tamamında fiyatlar üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 yükseldi. Fiyat artışının en düşük olduğu ülkeler İrlanda, İspanya, Hindistan ve Hong Kong oldu. Fas’ta ise konut fiyatları yüzde 3,3 geriledi.
LIFTINSTITUUT'DAN BREXIT SONRASI İÇİN ÜRÜN BELGELENDİRME İLE İLGİLİ BİLGLENDİRME

İngiltere'nin Avrupa Birliğinden ayrılışı (Brexit) resmen gerçekleşti. Bu süreç sonrasında hem komple asansör üreticileri hem de komponent üreticileri için ürün sertifikaları ile alakalı ne gibi değişiklikler getirdiğine dair Hollandalı belgelendirme firması Liftinstituut bir bir rehber hazırladı. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren AB menşeili ürünler artık CE yerine UKCA (U.K. Conformity Assessed) belgeli olması gerekiyor. Ancak UKCA belgesine geçiş için 1 yıllık süre tanındı. Bu kapsamda 31 Aralık 2021 tarihine kadar CE belgesi İngiltere'de de geçerliliğini koruyacak. Amsterdam merkezli Liftinstituut CE Belge sahiplerinin aynı ürünleri için UKCA belge alabileceklerini zira arada önemli bir fark olmadığını belirttiler.
ÇERVESEL 'A LİSTESİ'NDE DÖRT ASANSÖR FİRMASI YER ALDI

Şirketleri çevresel çabaları ile değerlendiren, bu amaçla küresel bilgilendirme sistemini işleten ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan CDP tarafından 8 Aralık'ta yapılan açıklamaya göre Hitachi, KONE, Mitsubishi Electric ve thyssenkrupp Elevator'u, iklim değişikliğiyle mücadele çabalarını takdir eden "A Listesi" ne aldı. CDP, dünya çapında 5.800'den fazla şirketin iklim değişikliği, ormanlar ve su güvenliği açıklamalarında puan aldığını ve yalnızca 313'ünün (ilk %5'in) A Listesi'ne girdiğini söyledi. Duyuruya yanıt veren KONE, şirket için "sürdürülebilirlikte lider olmanın uzun süredir stratejik bir hedef" olduğunu belirterek, daha önceki açıklamasına göre sera gazı (GHG) emisyonlarını önemli ölçüde azaltmayı ve 2030 yılına kadar karbon-nötr çalışmalar gerçekleştirmeyi planladığını belirtti. Thyssenkrupp Elevator, sürdürülebilirlik çalışmaları "kentleşmenin zorlukları ile mücadele eden mobilite çözümleri"nin çevre dostu bir biçimde üretimini içerdiğini söyledi. Şirket yetkilileri, 2030 yılına kadar karbon ayak izinde %25 ve 2040 yılına kadar sera gazı emisyonlarında %50 azaltmayı hedefleyen CO2 emisyonlarını azaltma taahhüdü üzerinde durdu. Kısa süre önce 20. yılını kutlayan CDP küresel bilgi sistemi, yatırımcıların, şirketlerin, şehirlerin, eyaletlerin ve bölgelerin çevresel/ekolojik etkilerini anlamalarına ve yönetmelerine olanak tanıyor. Şirket puanlarının tam listesi'ne CDP web sitesi üzerinden erişilebilir.
ATİNA AKROPOLİS’İN EĞİMLİ ASANSÖRÜ İTALYAN MASPERO’DAN

Atina'ya hâkim yüksek bir kayalık üzerinde bulunan, birçok antik yapının kalıntılarını içeren tarihi hisar Atina Akropolisi, tüm akropolislerin en bilineni olduğu için genellikle “Akropolis” denilince tüm dünyada ilk akla gelen yerdir. Attika ovasında, deniz seviyesinden 152 m yükseklikte, 270x150 m boyutlarında bir kayalık olan Atina Akropolisi’ne engelli erişimini sağlamak için Onassis Vakfı ve Yunanistan Devleti tarafından finanse edilen Eğimli Asansör Projesi, alanında deneyimli İtalyan Maspero Elevatori tarafından uygulandı. Kademeli olarak 38 dereceden 78 dereceye çıkan eğimli asansör 1.250 Kg (16 yolcu veya 2 tekerlekli sandalye içerebilecek) kapasiteye sahip. Unesco Dünya Mirası listesindeki Akropolis’in tarihi dokusuna zarar vermeden Covid-19 tedbirleri ile gerçekleşen asansörün panaromik kabini seyri esnasında muhteşem bir Atina manzarası da sunuyor.
ERTELENEN FUAR VE ETKİNLİKLER

Her iki yılda bir mart ayında düzenlenen Asansör İstanbul Fuarı, Covid-19 pandemisi nedeniyle 7-10 Temmuz 2021 tarihine ertelendi. Yine aynı şekilde Avrupa’da etkisini hissettiren daha önce iki defa ertelenen Lift Expo İtalya Fuarı da ikinci dalga ile vaka sayılarının yeniden yükselişe geçmesinin ardından tekrar ertelendi. Ocak 2021’de yapılması planlanan fuar 19-21 Ekim 2022 tarihine ertelendi.
GLE FUARI MART AYINDA SANALLAŞIYOR

Hindistanlı fuar organizatörü Virgo Comminications and Exhibitions geçtiğimiz günlerde yeni sanal fuarını duyurdu. 18-20 Mart 2021 tarihinde internet ortamında düzenlenecek olan The Global Lift & Escalator (GLE) Fuarının organizatörü "Hindistan'ın ilk sanal etkileşimli işletmeler arası forumu" olarak adlandırdı. Fuarda canlı sohbet ve video, web seminerleri ve panel tartışmaları da yer alacak.
MİTSUBİSHİ ELECTRİC’TEN ‘READYCONNECT’ KONTROL SİSTEMİ

Mitsubishi Electric Amerika 8 Aralık’ta yeni asansör sistemleri ağ geçit protokol ürünü olan ReadyConnect’i tanıttı. ReadyConnect; asansör sistemleri ile diğer bina yazılım sistemleri arasında iletişim ve bağlantı kurmak için Mitsubishi Electric Diamond Trac® ve Diamond HS ™'a erişim izni veren yeni bir ağ iletişim cihazı. Geçmişte asansör sistemleri bina içinde izole biçimde çalışmaktaydı ve çok sayıda entegrasyon imkânı yoktu. Yeni ReadyConnect ağ iletişim sistemi gelecekteki yeni bağlantı sistemlerine de açık olmakla birlikte halihazırdaki HVAC, güvenlik, kullanıcı bilgileri, resepsiyon ve otopark sistemleri gibi birçok ağ ile bağlantı imkânı sunuyor.
SANAYİCİLER, ESNEK ÇALIŞMA MODELİNİN KALICI OLMASINI İSTİYOR

Sanayiciler, Koronavirüs pandemisi nedeni ile tüm dünyada uygulanmak zorunda kalınan esnek çalışma modelinin çalışma mevzuatında yapılacak düzenleme ile kalıcı hale getirilmesini talep ediliyor. Sektör temsilcileri bu tarz uygulamaların bundan sonra çalışma hayatının bir parçası olacağını vurgularken, gelişmelerin de etkisi ile 2 ay önce konu meclis gündemine taşınmıştı. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK gibi sendikalar, 51 maddelik yasa teklifi içinde yer alan “25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar için esnek çalışma teklifine 'kıdem tazminatı ve emeklilik hakkı gaspına yol açacağı' gerekçesiyle karşı çıkmış ve yapılan müzakereler sonucu ilgili maddeler yasa teklifinden çıkarılmıştı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Otomotiv Sanayi Meclis Başkanı Cengiz Eroldu, TOBB Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclisi Başkanı Şeref Fayat, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Adil Pelister, yaptıkları açıklamalarda esnek çalışma modelinin artık çalışma hayatının bir gerçeği olduğunun kabul edilmesi gerektiğini söyledi.
THYSSSENKRUPP ASANSÖR’E YENİ CEO

Geçtiğimiz günlerde Ataköy-İkitelli ve Kirazlı-Bakırköy metro hatlarının 71 asansör, 216 yürüyen merdiven ve 6 yürüyen yol ihalelerini alan thyssenkrupp Asansör, 8 Aralık 2020’de Artuğ Özeren’in yeni CEO olarak atandığını duyurdu. Makine Mühendisliği Lisansını İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde, Yüksek Lisansını da İngiltere’deki University of Leeds’de yapan Özeren, özelikle yapı sektöründe köklü bir deneyime sahip.
FİRMALARA DİJİTAL OLGUNLUK ANALİZİ YAPILACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Dijital teknolojilerin hem tedarikçisi hem kullanıcısı konumunda olan sanayi kuruluşlarına yönelik, organize sanayi bölgelerindeki (OSB) işletmelere dijital olgunluk analizi yapılacak ve bu alanda yol haritası belirlenecek. Bilişim Vadisinin yürütücüsü olduğu “Sanayide Dijital Dönüşüm Analiz Programı” çerçevesinde OSB’lerdeki sanayi firmalarına yapılan analiz sonucunda sanayi kuruluşlarının dijitalleşme alanındaki eksikleri tespit edilecek ve Bilişim Vadisi’nin bu sorunlara çözüm önerileri getireceği duyuruldu. Doğu Marmara Kalkınma Ajansının (MARKA) “Sanayide Dijital Dönüşüm” çağrısı kapsamında hazırlanan program, Otomotiv Yan Sanayi ve İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB), İstanbul Madeni Eşya Sanatkârları Sanayi Sitesi (İMES) ve Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nde uygulanacak.
EWT MART-NİSAN SAYISININ DOSYA KONUSU 'İSTANBUL'

ELEVATOR WORLD Turkey dergisinin Mart-Nisan 2021 sayısının dosya konusu 'İstanbul'. Bu sayımıza 15 Şubat 2021 tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı İşlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: 0 216 348 48 76, Email: editorial@elevatorworld.com.tr.