December 2018
Komunikat od Przewodniczącego do interesariuszy IBLCE 

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to zwykły czas: jako konsultanci IBCLC i kandydaci ubiegający się o przystąpienie do egzaminów wielu z Państwa znajduje się obecnie na froncie walki z globalnym kryzysem zdrowia publicznego związanym z COVID-19. W imieniu całego Zarządu i zespołu IBLCE chcielibyśmy poinformować, że zdajemy sobie sprawę z Państwa działań, których celem jest przeciwdziałanie zagrożeniu dla zdrowia publicznego. Pamiętamy o tym i w nadchodzących dniach będziemy również pamiętać o Państwa działaniach.


Kilkoro z nas, członków Zarządu IBLCE, również znajduje się na pierwszej linii frontu. Jeden z lekarzy pracuje w mocno dotkniętych epidemią Zjednoczonych Emiratach Arabskich, nasz naukowiec i epidemiolog wspiera swoich współpracowników klinicystów na swojej uczelni. Inny członek Zarządu zajmuje się opieką nad chorymi w Nowym Jork u , gdzie liczba osób zarażonych COVID-19 ciągle rośnie. Pielęgniarka-położna kontynuuje pracę z matkami rodzącymi w trakcie kryzysu. Ja sama na bieżąco prowadzę konsultacje laktacyjne w ramach programu „Kobiety, dzieci i niemowlęta” (WIC) tutaj w Północnej Karolinie. Jesteśmy w tym wszyscy razem i jesteśmy zjednoczeni w naszym ciągłym zaangażowaniu na rzecz rodzin karmiących piersią na całym świecie!

 W związku z tym uważam, że ważne jest, abyście Państwo wiedzieli, że IBLCE nadal jest dla Państwa dostępna i nawet w tym czasie będziecie mogli kontynuować swój rozwój.


  • IBLCE z przykrością musiała przełożyć na późniejszy termin pierwszy w tym roku kalendarzowym egzamin (pierwotnie zaplanowany w terminie od 30 marca do 3 kwietnia), lecz w tych okolicznościach była to roztropna decyzja. Wiem, że było to również rozczarowanie dla osób przygotowujących się do egzaminu IBCLC; proszę jednak mieć na uwadze, że IBLCE dostarczy aktualnych informacji w miarę ich dostępności. Aktualizacje będą zamieszczane na stronie internetowej IBLCE i publikowane przez media społecznościowe (Facebook i Twitter).

  • Nasze zaangażowanie w dostarczanie Państwu usług doprowadziło do tego, że w ubiegłym tygodniu odbyło się wirtualne posiedzenie Zarządu IBLCE, a planowanie strategiczne jest w toku (patrz artykuł poniżej). Dodatkowo odbyły się wybory na stanowiska kierownicze, a ja jestem pod wrażeniem nowego kierownictwa IBLCE.

  • Nasz zespół kierowniczy jest zarówno doświadczony jak i stabilny, posiada łącznie ponad 90 lat bezpośredniego doświadczenia w zarządzaniu IBLCE. Nasz globalny zespół ds. obsługi klienta jest nadal dostępny za pośrednictwem poczty elektronicznej, a informacje dotyczące poszczególnych krajów można uzyskać za pośrednictwem naszej sieci koordynatorów IBLCE. IBLCE działa dla Państwa również w tym czasie.


Również w zeszłym tygodniu IBLCE opublikowała na swoich mediach społecznościowych (Facebook i Twitter) informacje   Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sprawie COVID-19 podczas ciąży i karmienia piersią  ; IBLCE zamierza nadal kontynuować te działania. W odpowiedzi na istniejący kryzys WHO nadal publikuje informacje dla lekarzy klinicystów   (   a także   tutaj   ), jak również dla społeczeństwa: Podejmij wyzwanie  #SafeHands   ! IBLCE będzie nadal udostępniać w swoich mediach społecznościowych odnośniki do informacji Światowej Organizacji Zdrowia [1].

Chcemy zapewnić Państwa, że IBLCE w tym trudnym okresie kontynuuje swoją działalność.

Życzę Państwu zdrowia i spokoju, jak również dziękuję za wszystkie działania podejmowane na rzecz rodzin karmiących piersią.


Norma Escobar, IBCLC, RLC
Zmiany w strukturze IBLCE
Marin Skariah   , MSN, FNP-BC, RNC-MNN, IBCLC, obecnie pełniąca funkcję skarbnika IBLCE, została wybrana na stanowisko Prezesa Elekta. Zarząd przeprowadził te specjalne wybory ze względu na rezygnację Shakiry Henderson, PhD, DNP, MS, MPH, RNC-NIC, IBCLC, z Zarządu IBLCE. Marin będzie nadal pełnić funkcję Skarbnika do czasu, aż Zarząd IBLCE przeprowadzi wybory na to stanowisko.

Marin Skariah pochodzi z Westchester w Nowym Jorku i jest obecnie Specjalistą ds. Rozwoju Zawodowego Pielęgniarzy (NPDS) z zakresu położnictwa w NYU Langone Health w Tisch Campus. Marin otrzymała tytuł BSN na Uniwersytecie Mercer w Atlancie, Gruzji oraz tytuł MSN z SUNY Downstate Medical Center na Brooklynie w Nowym Jorku. Marin jest zaangażowana we wprowadzanie zmian w drodze włączania najlepszych praktyk poprzez wspieranie rodziców, badania i edukację w celu poprawy jakości opieki nad dziećmi karmionymi piersią i ich rodzinami. 

IBLCE dziękuje Shakirze Henderson za jej dotychczasową pracę w Zarządzie i z radością wita Marin na stanowisku Prezesa Elekta po wyborach na Skarbnika IBLCE.
Procedury administracyjne IBCLC
Marzec / kwiecień 2020

Jak ogłoszono w piątek, 13 marca 2020 r., egzamin IBCLC zaplanowany w terminie od 20 marca do 3 kwietnia 2020r. nie odbędzie się w podanym terminie i został przełożony z powodu COVID-19. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie głównej   IBLCE,  w tym w Często zadawanych pytaniach (FAQ).    Prosimy mieć na uwadze, że biorąc pod uwagę tę bardzo dynamiczną sytuację nie  ustalono jeszcze terminów ponownych egzaminów IBCLC. Dziękujemy również za oczekiwanie na dalsze wskazówki od IBLCE, nie zaś od naszego dostawcy usług egzaminacyjnych, firmy Prometric. Prosimy nie kontaktować się z Prometric w celu zmiany terminu egzaminu, ponieważ IBLCE nie podał jeszcze nowych terminów; w związku z faktem, iż obecna sytuacja podlega ciągłym zmianom i egzamin miał być zorganizowany dla ponad 1800 kandydatów w około 55 krajach, IBLCE obserwuje obecną sytuację, ale nie podała jeszcze nowych terminów egzaminów. 

Proszę pamiętać, że przełożenie terminu egzaminu na późniejszy okres w 2020 r. nie ma wpływu na status certyfikacji obecnych Konsultantów IBCLC, którzy zamierzali przystąpić do egzaminu w marcu/kwietniu 2020 r.


Rozpoczęcie składania wniosków o dopuszczenie do egzaminu IBCLC we wrześniu 2020 r.

Przewiduje się, że rozpoczęcie składania wniosków o dopuszczenie do egzaminu IBCLC we wrześniu 2020 r. rozpocznie się w pierwszym tygodniu kwietnia 2020 r. Termin składania takich wniosków został przedłużony do piątku 29 maja 2020 r. 

IBLCE będzie przekazywać informacje o rozpoczęciu składania wniosków za pośrednictwem Facebooka i Twittera!


Aktualizacja planowania strategicznego IBLCE

Kilka tygodni temu IBLCE rozpowszechniła wśród swoich anglojęzycznych interesariuszy ankietę na temat planowania strategicznego. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie, ponieważ IBLCE otrzymało ponad 4.000 odpowiedzi! IBLCE przetłumaczyła ankietę i zostanie ona w odpowiednim czasie rozpowszechniona wśród interesariuszy IBLCE we wszystkich językach egzaminacyjnych IBLCE.
Dziękujemy za udzielnie odpowiedzi w ankiecie IBLCE dotyczącej planowania strategicznego. Państwa opinia jest ważna i cenna!

[1] Informacje te są podawane wyłącznie w celach informacyjnych o charakterze ogólnym.    Ponieważ COVID-19 jest sytuacją bardzo dynamiczną, należy uważnie przestrzegać terminów publikacji materiałów źródłowych, ponieważ wskazówki mogą z czasem ulec zmianie. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących niniejszych informacji, prosimy o bezpośredni kontakt ze Światową Organizacją Zdrowia.
Zachęcamy do śledzenia IBLCE na portalach społecznościowych