Harriet, kuulutko suureen osaan meistä, joilla on päivittäisiä haasteita niskan ja hartiaseudun kanssa?


Talven lähestyessä heräämme monesti siihen, että niin kylmyys, kuin syksyn työrutistuksetkin rasittavat hartiaseutua. 


Tuijotamme ruutuja. Istumme paljon. Elämme kuormittavaa aikaa. Levon hetketkin on varustettu monesti huonolla ergonomialla.


Kiristää. Jomottaa. Lepo ei enää palauta yläselän ja niskan toimintaa.


Mikäli tämä kuulostaa tutulta ja nyökkäilet kankeasti, on aika tarjota niska-hartiaseudulle helpotusta.


Tulevana lauantaina 5.11. klo 14-16  tarkkanäköinen ja hurmaava Eva opastaa sinut rennon niskan lähteille Yoga Wall Niska Special -työpajassa. Ole nopea - vielä mahdut mukaan!

ILMOITTAUDU NYT

Tee pieni niskan rentoutus työn lomassa. Ravistele käsiä, nosta sekä laske hartioita ja venyttele jäseniä. Tarkoitus on katkaista staattinen asento ja tuoda liikettä rankaan. Muista hengittää.

Rennon ravistelun ja liikkeen jälkeen nojaa suoralla selällä polviin.


Tuo vasen käsi oikealle nilkalle.


Vie oikea käsi ristiin taakse ja ota työtuolista ylhäältä kiinni.


Vie katse kattoon tai kainaloa kohti. Pidä 1min ja vaihda puoli. Toista.

Keskity lopuksi hyvän asennon löytämiseen. Suorista selkä. Ota pieni noston tunne alavatsaan selkärankaa kohti. Pyöräytä hartiat. Nosta katse suoraan eteen. Sulje silmät.

Hae tätä tunnetta pitkin päivää.


Rentoutta, keskivartalon vahvistusta ja selän hyvinvointia tukevat myös viikkotuntimme, kuten meditatiivinen Hatha Jooga maanantaisin, Tiibetiläinen jooga tiistaisin, Hot Pilates Stretching ja Hyvän Yön Yin Jooga keskiviikkoisin, Yoga Wall torstaisin ja sunnuntaisin, sekä Lempeä Jooga lauantaisin. Varaa klikkaamalla liilaa tekstiä.


Niskaystävällistä alkanutta (työ)viikkoa!

Facebook  Instagram  Youtube